logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

2 października 2021 w Hali Sportowej w Poczesnej odbył się Taneczny Spektakl Jubileuszowy „Stworzenie Świata”...

    z dnia: 2021-10-03
z okazji dziesięciolecia Zespołów: Iskierki, Błysk, Takt i Rytm, w choreografii Pauliny Perygi – instruktora z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej.
Zespoły Tańca Współczesnego prowadzone były przez Joannę Kisiel do 2011 roku. Od 2012 roku kierownikiem artystycznym grupy jest Paulina Peryga, wieloletnia tancerka i choreograf zespołu. Z tej okazji do artystów i wszystkich zebranych gości na ręce Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy list skierował wiceminister rolnictwa i  rozwoju wsi, poseł Szymon Giżyński.
Swoją obecnością zaszczycili nas: księża, samorządowcy z przewodniczącą Iwoną Chołą i radnymi na czele,  dyrektorzy placówek oświatowych, samorządowych instytucji kultury,  kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Poczesna, pracownicy oświaty , służby zdrowia, straży pożarnej, stowarzyszeń, przedstawiciele klubów sportowych, przewodniczące i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, mieszkańcy gminy Poczesna i okolic, media, przedstawiciele telewizji oraz wszystkie osoby zaprzyjaźnione z gminą Poczesna. Bardzo licznie przybyli Rodzice oraz najbliżsi naszych artystów. Po spektaklu był czas wspomnień, podziękowań, były również łzy i wzruszenie.
 
Wspominając początkowo amatorski charakter działalności nasze  zespoły intensywnie zaczęły się rozwijać, skupiając w swoim gronie młodych tancerzy i środowisko zainteresowane nowoczesną formą ruchu, scenicznymi technikami wyrazu i teatralną formą tańca. Nad zespołami prawie od samego początku czuwała Paulina Peryga, która ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku pedagogika społeczna i terapia pedagogiczna w Częstochowie. Jak również kurs instruktorki w specjalności taniec w Warszawie. Jest wieloletnim tancerzem Akademickiego Teatru Tańca w Częstochowie. Prowadziła liczne zespoły tańca nowoczesnego i współczesnego na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego m.in. Mażoretki  w Mykanowie.
Tematyka poruszana w układach choreograficznych to głównie problemy i niedostosowanie współczesnego człowieka, jego zagubienie i duchowa wrażliwość dotkliwie odsłonięta w dzisiejszym świecie poddanym dyktatowi pieniądza, pośpiechu i zysku.
Podczas swojej ponad dziesięcioletniej działalności zespoły wystąpiły na wielu festiwalach, konkursach, przeglądach tanecznych i teatralnych zajmując czołowe lokaty.
W programie nasze zespoły realizują technikę tańca współczesnego, improwizację ruchowa, ekspresję sceniczną, tworzą etiudy i spektakle taneczne. W 2017 została utworzona najmłodsza grupa „Iskierki” dla których zostały utworzone zajęcia baletowe. Zespoły z Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej   istnieją ponad 10 lat i już zdążyły zdobyć serca publiczności i uznanie jury na festiwalach. Od września 2018 roku zajęcia odbywają się w sali z lustrami i poręczą do ćwiczeń. Została utworzona sala baletowa.
Podczas wieczorowego koncertu byliśmy świadkami wielkiego wydarzenia - Święta Baletu- Koncertu Jubileuszowego pt.„Stworzenie Świata”, który rozbudza wrażliwość na piękno i estetykę ruchu. Na pewno to co udało nam się Państwu zaprezentować, kosztowało nas wiele pracy ale jak mawiała słynna rosyjska balerina Galina Ułanowa- „talent to praca”.

 
Iwona Skorupa
zdjęcia: Janusz Koniecki, Grzegorz Leonarcik, Beata Kaszyca