logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

84 rocznica

    z dnia: 2023-09-01
wybuchu II Wojny Światowej.
1 wrzesnia1 wrzesnia
Był piątek, 1 września 1939 roku. Nad ranem, w ciemnościach, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, Niemcy napadły na Polskę. Pierwszym zbombardowanym – i tym samym zniszczonym w ponad 60 procentach - miastem był Wieluń. Bombardowanie tej miejscowości rozpoczęło się przed godz. 5.00. Podczas nalotu zginęło kilkaset osób.
Kilka minut po tym jak bomby spadły na Wieluń, pancernik Schleswig-Holstein oddał pierwsze strzały w kierunku Westerplatte, które broniło się do 7 września 1939 roku, dzielnie odpierając niemieckie ataki.
          Po pierwszym września 1939 roku, okupacja przeniosła się w głąb kraju. A dodatkowo, po 17 września 1939 roku, czyli po podpisaniu zdradzieckiego Paktu Ribbentrop–Mołotow - nazywanego IV Rozbiorem Polski – objęła cały kraj (od strony zachodu nasza ojczyzna atakowana była przez niemieckich najeźdźców, od strony wschodniej – przez Związek Radziecki).
Rok 1939  był tragiczny dla ludności gminy Poczesna tak jak dla ogółu narodu. Dekretem Adolfa Hitlera z 8 października 1939 roku terem gminy Poczesna wraz z dwunastoma innymi z powiatu częstochowskiego, został wcielony do Rzeczy.  Jedynie niewielka część okolic Wrzosowej pozostała w obrębie Generalnej Guberni. Wojenna szaruga nie ominęła terenów gminy Poczesna. Jedną z osób zaangażowanych w konspirację - i tym samym w walkę w obronie „małej ojczyzny” -  był m.in. Wacław Kasprzyk, pierwszy, powojenny Wójt Gminy Wrzosowa. Zadenuncjowany, został aresztowany przez hitlerowców i trafił do obozu w Dachau. Udało mu się z niego wydostać. Nie poddał się i nadal działał i pomagał. Jednak przebywanie w obozie mocno nadszarpnęło jego zdrowie. Zmarł – nie dożywszy 50 lat - w 1949 roku.
Walki, bohaterskie postawy naszych mieszkańców, którzy poświęcili to co mieli najcenniejsze – życie – upamiętniają miejsca pamięci, które znajdują się na terenie gminy Poczesna.
Kultywujemy pamięć o tych ludziach, którzy są bohaterami i dzięki którym możemy żyć w wolnym od wojen kraju.
Aneta Nawrot
 
Z archiwum znajdujących się w Urzędzie Gminy Poczesna, dowiadujemy się że 1 września 1939 roku, w dniu wybuchu II Wojny Światowej, na terenie gminy Poczesna przyszła na świat jedna osoba…
 



zam. an
 
1 wrzesnia1 wrzesnia
1 wrzesnia1 wrzesnia
1 wrzesnia
1 wrzesnia