logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Finał Festiwalu XIV Częstochowskich Dni Muzyki Organowej

    z dnia: 2019-10-20
w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Niedziela, 20 października 2019, po raz kolejny muzyka organowa zabrzmiała w Kościele Św.Jana Chrzciciela w Poczesnej. Swój kunszt artystyczny zaprezentowały: Urszula Jasieckia-Bury na klawesynie oraz Magdalena Kania na flecie traverso.
koncertkoncert


Organizatorem koncertu było Towarzystwo Muzyczne w Częstochowie na czele z Janem Mroczkiem, kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncert finałowy odbył się przy finansowym wsparciu  Gminy Poczesna. Mogliśmy wysłuchać utwory w wykonaniu Urszuli Jasieckiej-Bury, absolwentki Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie organów - prof. Juliana Gembalskiego i w klasie klawesynu - prof. Marka Toporowskiego oraz Magdaleny Kani - absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fletu prof. Kazimierza Moszyńskiego. Na co dzień artystki poświęcają się nie tylko pracy artystycznej ale także pedagogicznej i popularyzatorskiej, zwracając uwagę na najważniejsze cechy muzyki: jej piękno, humanistyczne wartości oraz jej mistyczny wymiar. Wydarzenie co roku charakteryzuje się różnorodnością muzyczną. Usłyszeliśmy dzisiaj muzykę organową z różnych stron Europy. W programie znalazła się oczywiście muzyka klasyczna popularnych artystów takich jak: Louis Couperin - Suita d-moll, Jacques-Martin Hotteterre - Wybór preludiów na flet solo z „L’art de préluder sur la flute traversiere, Domenico Scarlatti - Sonata d-moll K.213, Francesco Geminiani - Sonata e-moll na flet i basso continuo, Johann Joachim Quantz - Sonata a-moll na flet i basso continuo oraz Johann Sebastian Bach - Toccata e-moll BWV 914. Finałowy koncert zgromadził wielu melomanów, którzy w skupieniu wysłuchali dzisiejszych artystów. Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, podziękował wykonawcom oraz organizatorom  za dzisiejszy koncert, który  dostarczył nam niezapomnianych, muzycznych wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Ksiądz Prałat - Jarosław Sroka podkreślił duchowy wymiar dzisiejszego koncertu, bowiem brzmienie klawesynu i fletu traverso to rzecz dla współczesnego słuchacza bezprecedensowa, przynosząca kompletnie nieodkryte doznania akustyczne. Koniec Festiwalu XIV Częstochowskich Dni Muzyki Organowej oczywiście nie wycisza szlachetnych nut, jakimi uraczyli ich wykonawcy. Gmina Poczesna, GCKIiR oraz lokalne parafie, z zaszczytem zapraszają już w przyszłym roku na to, oraz na inne wydarzenia kulturalne.
tekst - Iwona Skorupa
zdjęcia - Aneta Nawrot
w tekście zostały wykorzystane materiały źródłowe Jana Mroczka - kierownika artystycznego festiwalu
zamieściły - A.Nawrot , I.Skorupa