logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Jak zdrowo przetrwać upały!

    z dnia: 2017-08-02
Zaplanuj dobrze swój dzień - unikaj przebywania na słońcu w godzinach południowych.

Południe i godziny wczesno popołudniowe to bardzo niebezpieczna pora; słońce świeci z najostrzej i zagrożenie przegrzaniem organizmu i udarem słonecznym staje się realnym niebezpieczeństwem.
Dlatego należy tak zaplanować dzień, aby godziny największego upału spędzić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Chroń całe ciało, a w szczególności głowę przed bezpośrednim działaniem słońca

Chusta, kapelusz lub inne nakrycie głowy umożliwiające swobodny przepływ powietrza będą w upał wielkimi sprzymierzeńcami naszego organizmu. Bardzo pomocne będą równie kremy przeciwsłoneczne z mocnym filtrem. Pomagają one chronić organizm przed przegrzaniem ale także chronią skórę przed niebezpiecznym działaniem promieni UV, których nadmiar jest uważany za przyczynę schorzeń nowotworowych skóry.

Nawadniaj organizm – picie wody w upalne dni to niezbędny warunek przetrwania ich w zdrowiu

Organizm zabezpieczony odpowiednia ilością płynu ma szanse uruchomić wszystkie mechanizmy termoregulacji niezbędne do szybkiej reakcji schładzania przegrzanych narządów. Przeciętne zapotrzebowanie dobowe na wodę w czasie umiarkowanej pogody wynosi około 1,5 litra; w upały należy tę ilość podwoić.

Powstrzymaj się od spożywania alkoholu

Alkohol nie tylko nie nawadnia organizmu, ale wręcz przeciwnie - powoduje jego odwodnienie, a jego spalanie w procesach metabolicznych skutkuje podwyższeniem temperatury ciała.

Pamiętaj o klimatyzowanych pomieszczeniach oraz kąpieli

Schładzaniu organizmu poprzez kąpiel, przecieranie ciała chłodną wodą oraz przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych jest korzystnym działaniem; należy jednak pamiętać, że drastyczne różnice temperatur są równie niebezpieczne, jak samo przegrzanie.
Przechodzenie z pomieszczeń wychłodzonych na zewnątrz oraz wchodzenie do chłodnej wody w czasie upału powinno odbywać się stopniowo.

Stosuj lekki, przewiewny ubiór

Ubiór wykonany z naturalnych materiałów jest wyborem znacznie lepszym, niż stroje wykonane z tkanin syntetycznych. Strój luźny umożliwia łatwiejsze schładzanie ciała.

Dostosuj menu do wysokiej temperatury

Jedzenie w czasie upałów jest niezbędne – organizm mimo upałów potrzebuje dowozu energii, ale powinny ją zapewnić dania lekkie, pozbawione dużej ilości tłuszczu, zawierające dużo jarzyn i warzyw.
Najlepsze desery stanowią  w takie dni owoce oraz soki owocowe i warzywno – jarzynowe.

Pamiętaj o przyjmowaniu zleconych leków

Nagłe odstawienie leków, stosowanych w chorobach przewlekłych, jest zawsze wielkim niebezpieczeństwem dla organizmu.
W dni upalne, kiedy metabolizm organizmu jest gwałtownie zmieniony, a obciążenie układu krążenia i oddechowego  znacznie większe niż zwykle terminowe przyjęcie ustalonych dawek leków jest konieczne.

Szukaj pomocy lekarskiej już przy pierwszych niepokojących objawach

Bóle i zawroty głowy, osłabienie, niepokój, nudności, wymioty, dreszcze, zaburzenia widzenia, niewyraźna mowa, chwiejny chód, wysoka gorączka, przyspieszenie tętna, zaburzenia oddychania i utrata przytomności to niebezpieczne objawy, mogące wystąpić przy udarze cieplnym.
Jedynym właściwym działaniem przy wystąpieniu wymienionych objawów jest niezwłoczne szukanie pomocy lekarskiej.
 
Dyrektor GZOZ w Poczesnej
Lekarz medycyny Janusz Opara