logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Rzeźby z Poczesnej (galerii rzeźby)

    z dnia: 2021-07-26
na światowych arenach wystawienniczych.
kedziora-alpykedziora-alpy
Z chwilą rozluźnienia  rygorów pandemicznych i częściowego otwarcia niektórych szlaków przerzutowych oraz udostępnienia wybranych przestrzeni wystawienniczych, Balansjerzy Kędziory poczuły dodatkową świeżość i energię. Ponownie ruszyły w świat realizując odkładane i zawieszone zaproszenia.
Tym razem silną grupą 10 kompozycji zagościły na festiwalu AILYOS 2021- Art Nature organizowanym w przestrzeni trzech szwajcarskich miejscowości: Aigle, Leysin Les Mosses w olimpijskich masywach Alp w pobliżu wschodniego brzegu Jeziora Genewskiego. Tegoroczna impreza organizowana jest pod przewodnim hasłem Transformacja. /https://www.ailyos. com/. Organizatorzy festiwalu wyłowili z medialnych przestrzeni twórczość Jerzego Kędziory i zauważając genezę powstawania cyklu Rzeźb balansujących powiązaną z transformacją ustrojową w naszym kraju i pełne zintegrowanie ich ruchu z ruchem prądów natury postanowili zaprosić ich twórcę z większą ilością dzieł by ustawić je na czele działań tegorocznej imprezy.
Dzieła Kędziory prezentowane są głównie w centrum festiwalowych wydarzeń w miejscowości Aigle, ale jest i jedna: „Bezbłędne wejście” albo „Sucha zaprawa” - eksponowana w otwartej przestrzeni ponad olimpijskim Leysin. Na  samotnej skale nad brzegiem wysokogórskiego akwenu Lac d'Ai na wysokości ok. 2000 m. W samym mieście Aigle najwięcej rzeźb polskiego artysty pojawiło się nad główną rzeką miasta i w jej pobliżu.Tu najefektowniej zaprezentowały się: wysoko spacerująca po linie „Sztukmistrzyni” i „Na mecie” - przedstawiająca wioślarza zainstalowanego tuż nad rwącym nurtem rzeki. Nad głównym deptakiem miejscowości prezentują się „Lalkarz -Animator ruchu” i „Szmaragdowi” - duet akrobatów czyniących wysoko nad głowami oglądających, niewiarygodną ewolucję z krzesłem. Nieco dalej od centrum, w obrębie luterańskiego Zboru stanęli: „Bezdźwięczni - para ludzi-dzwonów”, których srebrzyste powłoki pięknie kontrastują ze starymi murami świątyni z jednej strony i wiekowego Zamku w niedalekim planie z drugiej.
Inny zestaw rzeźb, tym razem wyłącznie o prominencjach sportowych prezentowany jest na amsterdamskim biennale ArtZuid 2021. Strona: https;//artzuid.nl/en/biennale/
To jest duże wyróżnienie naszego artysty, bo tylko nielicznych światowych twórców impreza ta gości więcej niż jeden raz. Premierowe wystąpienie Kędziory było na poprzednim Biennale ArtZuid 2019. Wtedy balansujące utwory polskiego rzeźbiarza szczególnie przypadły do gustu zarządzającym Stadionu Olimpijskiego i teraz na szczególne ich życzenie zagościły w festiwalowej prezentacji. Eksponowane są w najbliższym otoczeniu tego szacownego obiektu, jednej z ikon Amsterdamu przed jego reprezentacyjną bramą główną. Kwartet wystawienniczy wybrany przez organizatorów stanowią: „Płotkarz (Ostatni płotek)”, „Skoczek wzwyż (Za wysoka poprzeczka)”, „Piłkarz (Złota piłka)”, „Tenisista (Match Point)”.
W bieżącym roku organizatorzy obu imprez zrezygnowali z dużych i okazałych wernisaży. Festiwalowe wystawy udostępniono oficjalnie na początku lipca i trwać będą do późnej jesieni (jeśli covidowe perturbacje, czy inne okoliczności nie staną na przeszkodzie).
 W dalszym ciągu w okowach pandemii, drżą z niecierpliwością dalsze utwory Jerzego Kędziory. Wystawiane przeciągle na „pępku Europy" w podwileńskim Euro-Parkas, w amerykańskim Schiller-Park w Columbus w stanie Ohio czy miejscowej Poczesnej Galerii Rzeźby, oczekują na możliwość pokazania się w innych, równie atrakcyjnych miejscach Europy i Stanów Zjednoczonych. Wyczekują na nie między innymi otwarte przestrzenie Wrocławia, Oslo i Tbilisi oraz parki rzeźb w Krainie Wielkich Jezior amerykańskich.
 
Do fundacji Art&Balance i Poczesnej Galerii Rzeźby organizatorów poczynań Kędziory wpływają dalsze zapytania i oferty w sprawie ekspozycji jego dzieł z różnych stron świata. Może covidowe utrudnienia zelżeją lub całkowicie ustąpią i nastąpi dalsza promocyjna wędrówka tych wyjątkowych utworów po wystawienniczych arenach świata.
Tekst: DM, fot. Archiwum Jerzego Kędziory
 
 
Zam. an
 
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpykedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy
kedziora-alpy