logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Stara Cegielnia w Korwinowie czyli początki przemysłu w Gminie Poczesna

    z dnia: 2021-02-22
W drugiej połowie XIX wieku produkcja cegieł rozwinęła się na szeroką skalę. Modne stały się surowe budynki z cegły. Jednak już XX wiek przyniósł schyłek stosowania tego surowca. Najpierw cegłę pokrył tynk, a następnie zastąpiona została betonowymi pustakami i płytami.


Powróćmy jednak we wspomnieniach do początku XIX wieku. To właśnie w Korwinowie, w Gminie Poczesna, za sprawą przechodzącej tędy drogi  żelaznej Kolei Warszawsko- Wiedeńskiej zaczął rozwijać się  przemysł. 
Korwinów powstał jako osada przyfabryczna po uruchomieniu cegielni na przełomie XIX i XX wieku. Podczas zaborów Korwinów znajdował się w powiecie częstochowskim, guberni piotrkowskiej Imperium Rosyjskiego. W latach 1931-1954 wieś należała do gminy Wrzosowa. Nazwa „Korwinów” powstała najprawdopodobniej od nazwiska „Korwin”, który kupił grunty pod cegielnię i pochodził z Małopolski. Początki budowy pałacu i cegielni datowane są na 1887 rok. W 1901 roku Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych „Korwinów” wzniosło budynki fabryki „Korwinów”.    
W niedługim czasie został powołany zarząd, który miał swoją siedzibę w Warszawie, przy ul. Bouduena 9. „Biuro sprzedaży” reprezentowane było przez Zygmunta Święcickiego . Mając na względzie szybki przyrost kapitału, produkcja obejmowała szeroki asortyment wyrobów: cegły licówki w różnych kolorach, ponadto cegły pierścieniowej do kominów, cegły sklepieniowej, klukrowej, studniowej oraz dachówki i sączki (dreny). Była to cegła wysokiej jakości i była znana w ówczesnym Królestwie Polskim. Oprócz krajowych odbiorców 20% stanowił eksport, głównie na teren carskiej Rosji. W 1909 roku cegielnia mając już swoją markę wzięła udział w Ogólnopolskiej Wystawie Przemysłowo - Rolniczej aby zareklamować swoje wyroby. W 1945 roku cegielnia nazywała się: Zakłady Ceramiczne „Korwinów” S.A . W pobliżu cegielni znajdował się również zespół parkowo-pałacowy oraz willa ( pałac) należąca do właściciela cegielni, którą strawił pożar w 1941 roku. W 1953 roku ubiegłego wieku została odbudowana jako biurowiec i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. Po przeniesieniu zarządu cegielni do Gnaszyna, budynek dawnej Spółki był zamieszkały przez pracowników cegielni. Obecnie w jej wnętrzu znajdują się mieszkania osób prywatnych, którzy mogli wykupić je na własność za 10% ich wartości od Samorządu Gminy Poczesna.
Budynek cechuje ciekawa architektura. Składa się on z trzech kondygnacji z dwoma kolistymi narożami, zwieńczony wieżami i murem.  Dawniej gospodarstwo otoczone było pięknym ogrodem. Ostatnimi właścicielami cegielni byli Piekutowscy. 
Cegielnia działała do lat 80-tych XX wieku.  Budynki cegielni są obecnie wykorzystywane przez założoną w 1992 roku firmę „Bocar”, producenta samochodów pożarniczych. Niekwestionowanym symbo­lem starej cegielni jest wysoki komin, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Doły gdzie wydobywano glinę zostały zatopione.
Ciekawostką jest, że Kaplica w Poczesnej została wybudowana w 1914 roku przez cegielnię „Korwinów” będącą wtedy w swoim wielkim rozkwicie. Powstała jako votum dziękczynne związane z pomyślnym rozwojem zakładu. Przy tej okazji  wprowadzono tutaj element reklamowy firmy. Budynek kaplicy jest zbudowany tylko z elementów ceramicznych, jakie w owym czasie produkował „Korwinów”.

 
opracowała Iwona Skorupa
 na podstawie materiałów i zdjęć:
 Mirosława Zwolińskiego
Spoiwo Nr 9/1995
zdjęcia: Janusz Koniecki
www.facebook.com/Huta-Stara-B-Archiwum
Albumy Ziemia Częstochowska i Okolice
-www.parafia-poczesna.pl
-www.wikipedia.org
-www.korwinow.pl
-www.straznicyczasu.pl
-www.map4you.pl
Zdjęcie książki obrachunkowej Cegielni w Korwinowie - 1904r.
udostępnił p. Bogdan Królak, p. Andrzej Patorski
Most na Warcie w Korwinowie wysadzony przez polskich saperów.1939r.
W głębi cegielnia Korwinów (widok w kierunku północnym).
 Źródło https://slaskie.fotopolska.eu/1009785,foto.html?o=b317760...