logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto Trzech Króli czyli Objawienie Pańskie w Poczesnej

    z dnia: 2019-01-06
Motywem przewodnim tegorocznej procesji były słowa św. Jana Pawła II „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!”.
 
Objawienie Pańskie, zwane popularnie świętem Trzech Króli, należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. Tego dnia Kościół oddaje cześć narodzonemu z Maryi Jezusowi, który objawia się światu jako Syn Boży. Pogańscy mędrcy przybywający z odległych krain do Chrystusa pokazują, że przesłanie Ewangelii ma wymiar uniwersalny. Tego dnia w wielu kościołach wspomina się wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do betlejemskiej stajenki, by oddać pokłon Chrystusowi. W darach przynieśli mu: złoto, kadzidło i mirrę. W niedzielę, 6 stycznia 2019 roku, ulicami Poczesnej przeszedł Orszak Trzech Króli, który wyruszył spod Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej 2, by złożyć pokłon dzieciątku Jezus. Na czele orszaku stanęli podążający za gwiazdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Towarzyszyli im: Wójt gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, mieszkańcy gminy oraz goście. Każdy z uczestników orszaku otrzymał papierową koronę, śpiewnik AD 2019, a było to możliwe dzięki zgłoszeniu się do Akcji Fundacji Orszaku Trzech Króli. Po przemarszu w Kościele pw. Jana Chrzciciela abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której pobłogosławił: wodę, kredę i kadzidło. Parafia w tym dniu przeżywała wizytację kanoniczną metropolity częstochowskiego. Dzisiaj każdy z nas mógł wydobyć ze swojego serca, to co najpiękniejsze, najlepsze i zanieść Jezusowi, który się narodził. Organizatorem orszaku był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej oraz Księża Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Poczesnej.
Iwona Skorupa
Foto; I.S,KRK
Częstochowskie 24.pl