logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Zapraszamy na XI Dożynki Powiatowe!

    z dnia: 2010-08-18
W niedzielę 22 sierpnia w Gminie Poczesna będą miały miejsce XI Dożynki Powiatowe. Organizatorzy przewidzieli dla zgromadzonych liczne atrakcje w postaci tradycyjnych obrzędów, konkursów, poczęstunków oraz występów gwiazd. Warto przyjść na uroczystość z najbliższymi i przeżyć wspólnie to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich świąt ludowych.
Zapraszamy na XI Dożynki Powiatowe!Zapraszamy na XI Dożynki Powiatowe!
Swymi korzeniami dożynki sięgają kultury słowiańskiej i są rozumiane jako święto plonów, podczas którego już w czasach przedchrześcijańskich dziękowano bogom za pomyślne żniwa. Niegdyś obchodzono je dokładnie pierwszego dnia jesieni, czyli 23 września. Wraz z wiekiem XVI obrzędy te pojawiły się na dworach gospodarzy ziemskich i w folwarkach. Dożynkowe uroczystości obfitowały w rozmaite rytuały, mające na celu nie tylko wyrażenie wdzięczności za miniony rok pracy w polu ale również wyproszenie obfitych plonów w roku nadchodzącym. Obchody święta inaugurowało ścięcie ostatnich kłosów, które następnie pozostawiano na polu. Kłosy te nosiły różne nazwy, w zależności od regionu. Określano je więc mianem przepiórki, perepełki, brody, kozy, czy pępka. Niezmiernie ważną częścią dożynkowej tradycji było wicie wieńca zwanego „plonem", w który oprócz skoszonych zbóż, wplatano także owoce, kwiaty i barwne wstążki. Taki strojny wieniec świecono w kościele i zanoszono do chaty gospodarza uroczystości, gdzie pozostawał on do kolejnego siewu. Zaszczyt niesienia go przypadał najlepszej żniwiarce, za którą wyruszał orszak Święto kończyło się huczną zabawą, na której biesiadnicy tańczyli, jedli i pili.
Wiek XIX to czas, w którym popularne stały się dożynki chłopskie, organizowane przez majętniejszych gospodarzy dla ich domowników i służby. Z kolei w okresie międzywojennym pojawiły się już dożynki powiatowe, gminne i parafialne, których wyprawianie należało do obowiązków samorządów lokalnych, kościołów oraz szkół. W czasach PRL-u uroczystości te przybrały charakter polityczny, choć wciąż odwoływały się do słowiańskich tradycji. Współczesne święto żniwiarzy jest już wyraźnym nawiązaniem do pierwotnych uroczystości, w których dominował wymiar ludyczny i religijny. Różnica polega jedynie na tym, że obecnie podziękowania i prośby zanoszone są do Boga i Matki Bożej, a nie jak dawniej do bogów słowiańskich. Na dożynkach wciąż królują kolorowe wieńce, chleb i folklorystyczne rytuały.
Święto dożynek przetrwało tyle wieków, a dziś jest wciąż żywą i istotną częścią polskiej tradycji, ponieważ odsyła do naszych korzeni, przypominając o związkach człowieka z przyrodą. Niegdyś natura wyznaczała rytm pracy i życia ludzi, a od udanych żniw zależał poziom ich egzystencji. Współcześnie, obchodząc dożynki kultywujemy polską tradycję, dając wyraz szacunku dla naszej kultury i pracy rolników. Gminne i powiatowe uroczystości są ponadto okazją do wspólnej zabawy i lokalnej integracji.
Dla mieszkańców Gminy Poczesna - i nie tylko — już wkrótce będzie okazja do przeżycia po raz kolejny tego barwnego święta. Starosta Częstochowski Andrzej Kwapisz oraz Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma zapraszają wszystkich na XI Dożynki Powiatowe, które odbędą się 22 sierpnia na stadionie Olimpia w Hucie Starej B. Obchody rozpoczną się o godz. 12.30 zbiórką uczestników na placu przy ul. Jaśminowej, skąd korowód wyruszy na stadion. Właśnie tam będą przebiegały już wszystkie uroczystości. O godz. 13.30 odbędzie się polowa Msza Święta Dożynkowa, po której nastąpi wystąpienie okolicznościowe Starosty Częstochowskiego i Wójta Gminy Poczesna. Zgromadzeni będą mieli wówczas okazję podziwiać prezentowane wieńce. Tradycyjne już przyznawanie nagród w kategoriach: Przodujący Producent Rolny, Estetyczne Zagospodarowanie Zagrody Wiejskiej oraz Wieniec Dożynkowy będzie miało miejsce o godz. 17.30. Wesołą biesiadę i taneczny nastrój zapewnią znani muzyczni wykonawcy: Elektryczne Gitary (godz. 18.30) oraz Don Vasyl junior i cygańskie gwiazdy (godz. 20.30), którzy swymi występami zakończą tegoroczne obchody Powiatowych Dożynek.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy i życzymy udanej zabawy!