logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

103 lata Niepodległej Polski

    z dnia: 2021-11-10
10 listopada 2021 roku w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, w wykonaniu „Kwiatów Jesieni”, przy akompaniamencie Grzegorza Leonarcika.


Wydarzenie odbyło się w przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Koncert pieśni patriotycznych był spotkaniem z historią Polski i wędrówką przez dzieje naszego kraju, jak również hołdem złożonym Niepodległej. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma oraz mieszkańcy Gminy Poczesna. Pieśni zawsze towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii, te patriotyczne krzewiły ducha polskości, wskrzeszały pamięć o dawnych bohaterach, w czasach klęsk przypominały o zwycięskich bitwach, często zagrzewały do boju, bywały modlitwą. W dużym stopniu przyczyniły się do tego, że Polska z naszej zbiorowej pamięci nigdy nie została wymazana, nawet wtedy, gdy zaborcy zmietli ją z mapy Europy.
Tego wieczoru wybrzmiały utwory, które zostały napisane w momentach trudnych, przełomowych dla Polaków takich, jak powstańcze zrywy czy I i II wojna światowa. Publiczność usłyszała m.in.: „My, pierwsza Brygada – Legiony”, „Przybyli ułani”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Marsz, marsz Polonia”, „Rota”.
Na zakończenie Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma zaprosił na gminne uroczystości Święta Niepodległości oraz podziękował Zespołowi Śpiewaczemu „Kwiaty Jesieni” za kultywowanie tradycji i za koncert, który był podróżą przez ostatnie sto lat historii Polski. Usłyszeliśmy utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, walczącym żołnierzom i cywilom broniącym stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą, a także tych, które towarzyszyły chwilom radosnym. Koncert dostarczył nam skrajnych emocji: chwil wzruszenia i radości. Ideą koncertu było opowiedzenie naszej historii poprzez pieśni i piosenki, ponieważ nie ma języka bardziej uniwersalnego niż muzyka. Koncert poprowadził Janusz Koniecki.
Pamięć o tych wydarzeniach jesteśmy winni wszystkim, którzy przez długie lata walczyli o wolność Ojczyzny.
 
Iwona Skorupa