logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

20 mln złotych dla Gminy Poczesna

    z dnia: 2009-06-22
4 czerwca 2009 roku w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Wójtowi Gminy Poczesna Krzysztofowi Ujmie wręczono dokumenty potwierdzające dofinansowanie projektu: „Budowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach Nowych, Brzezinach Kolonii, Sobuczynie i we Wrzosowej”. Tym samym Gmina Poczesna otrzymała kwotę 20 mln zł, która pochodzi z osi V związanej z gospodarką wodo-ściekową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
20 mln złotych dla Gminy Poczesna 20 mln złotych dla Gminy Poczesna


Z pewnością pozytywne zaopiniowanie wniosku jest historycznym sukcesem Gminy Poczesna, gdyż jeszcze nigdy nie pozyskała ona tak dużych środków, na tak ważny strategicznie cel. Koszt całkowity projektu wynosi 30 mln.
Z pozyskanych środków w założeniach projektu, oprócz budowy sieci głównej, na granicy każdej posesji w miejscowości: Wrzosowa , Sobuczyna, Brzeziny Nowe
i Brzeziny Kolonia zbudowana zostanie studzienka kanalizacyjna, umożliwiająca wygodne odprowadzenie ścieków z budynku.
Realizacja wniosku z pewnością ucieszy mieszkańców miejscowości objętych planem. Dotyczy to m.in Wrzosowej- „Dobrze, że zostanie wybudowana kanalizacja. Czekamy już na nią przecież od lat.” – mówią mieszkańcy. „Każdy wie, że jest problem z odprowadzaniem ścieków szczególnie we Wrzosowej ” – dodają.
Istotne jest również to, że będzie można budować drogi, chodniki niezbędne dla bezpieczeństwa i od lat również oczekiwane przez mieszkańców.
Pani prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz w swoim wystąpieniu pogratulowała Gminie Poczesna tak wielkiego sukcesu i podkreśliła iż tego typu inwestycje generują rozwój i pobudzają gospodarkę lokalną.
Zanim jednak Gmina Poczesna mogła cieszyć się z przyznania 20 mln zł trzeba było złożyć konieczne dokumenty. Ostatecznie to Ministerstwo postanowiło
o przekazaniu funduszy dla Poczesnej. Sukces z pewnością związany jest
z dobrze napisanym projektem oraz pracą i wytrwałością w dążeniu do celu zarówno Wójta jak i pracowników Urzędu Gminy Poczesna.
„Trzeba liczyć się z tym, iż projekty takie są trudne w przygotowaniu” – podkreślała na spotkaniu pani prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz. Wiąże się to z faktem, iż przygotowanie, a następnie przystąpienie do pracy nad budową kanalizacji sanitarnej to trud konsultacji społecznych oraz edukacji i promocji takiej idei. „Budowa kanalizacji nie jest spektakularna, jak budowa basenu, czy boiska” – twierdzi pani Prezes. Taki projekt zakłada przecież wydanie mnóstwa pieniędzy, które będą zakopane w ziemi, po to, aby mieszkańcom żyło się lepiej i łatwiej. To także szansa na rozwój inwestycji
w Gminie Poczesna.
Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma dziękuje mieszkańcom miejscowości Brzeziny Nowe, Brzeziny Kolonia, Sobuczyna i Wrzosowa , że na etapie prac projektowych wykazali bardzo duże zaangażowanie w przygotowaniu tej inwestycji poprzez aktywne włączanie się w uzgodnienia przebiegu sieci kanalizacyjnej i przyłączy kanalizacyjnych. Na tym obszarze wszyscy mieszkańcy mają zaprojektowane przyłącze kanalizacyjne do budynków. Sieć kanalizacyjna będzie doprowadzona do granicy posesji i zakończona studnią kanalizacyjną.
To rozwiązanie, które zaproponował Wójt Gminy Poczesna wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, znacznie obniży koszt inwestycji przyłącza kanalizacyjnego.
Kilka tysięcy mieszkańców nie musi „ wydeptywać ścieżek”, tracić pieniędzy, czasu na dojazd do urzędów, aby uzyskać niezbędną dokumentację i uzgodnienia, gdyż to wykonała gmina.
Pani prezes Gabriela Lenartowicz podkreśliła również na spotkaniu 4 czerwca 2009 roku w Katowicach, że Gmina Poczesna pozyskała środki finansowe
z publicznych środków ministerialnych, które były do dyspozycji gmin w całym kraju. Dlatego prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach podziękowała szczególnie Wójtowi Gminy Poczesna K. Ujma, ponieważ do sukcesu pozyskanych środków unijnych z puli centralnej przyczyniła się w bardzo dużym stopniu Gmina Poczesna.