logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Czad – cichy zabójca

    z dnia: 2021-01-26
Pamiętaj: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku a niesie tragedię!

Zagrożenie związane z zatruciami czadem, czyli tlenkiem węgla (CO) nasila się w okresie jesienno–zimowym, czyli w sezonie grzewczym. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny. Zatrucie nim – bardzo często - prowadzi do śmierci. Przyczyną tragedii może być niewiedza, zaniedbanie czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

Tlenek węgla CO powstaje podczas procesu spalania - materiałów palnych w tym paliw - przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Tlenek węgla może być produktem spalania gazu ziemnego.

Należy pamiętać, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych - wentylacyjnych, spalinowych, dymowych. Jak również wadliwe i niesprawne urządzenia grzewcze oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych.

Wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji - w tym czyszczenia lub wad konstrukcyjnych. W konsekwencji może to doprowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu a nawet do powstania zjawiska ciągu wstecznego.

 

Jak uniknąć zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla :

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza przez osoby do tego uprawnione;

  • nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;

  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,

  • zaleca się zainstalowanie czujników alarmowych wykrywających tlenek węgla i dym (czujniki CO i dymu ) w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze z procesem spalania (piece gazowe, węglowe i inne);

  • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla ( CO ) są zależne od jego stężenia we wdychanym powietrzu.

Do najważniejszych objawów zatrucia tlenkiem węgla (czadem) należą:

- ból głowy,

- zaburzenia koncentracji,

- zawroty głowy,

- osłabienie,

- wymioty,

- konwulsje,

- drgawki,

- utrata przytomności,

- śpiączka.

Osobę którą podejrzewa się o zatrucie czadem

należy jak najszybciej wynieść z pomieszczenia,

jak najszybciej zapewnić dopływ świeżego powietrza,

wezwać Pogotowie Ratunkowe, OSP i PSP.

Przepisy zobowiązują do sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych i instalacji gazowej.

Art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333) zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

 

 

 

 

zamieściła: an