logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Dzień Sołtysa

    z dnia: 2023-03-13
- w Mykanowie odbyło się spotkanie sołtysów z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego.
mykanow-dzien soltysamykanow-dzien soltysa
Organizatorami spotkania, byli m.in. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Wójt Gminy Mykanów – Dariusz Pomada oraz Poseł RP – Lidia Burzyńska;.
Na sobotnim spotkaniu, gminę Poczesna reprezentowała delegacja, której przewodniczył Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, sołtysi: Grażyna Nowak (Bargły); Bożena Kubik (Brzeziny Kolonia); Irena Marcinkiewicz (Brzeziny Nowe); Agnieszka Pidzik (Huta Stara A); Leon Kuta (Huta Stara B); Jadwiga Strąk (Kolonia Poczesna); Damian Purgal (Michałów); Maria Nowak (Poczesna); Robert Gajecki (Wrzosowa); Anna Rak (Zawodzie).
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP - Lidia Burzyńska oraz Poseł na Sejm RP – Mariusz Trepka.
Z inicjatywy Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Z gminy Poczesna takie wyróżnienie  odebrała sołtys Poczesnej – Maria Nowak.
Uroczystości w Mykanowie przebiegły w bardzo przyjacielskiej i miłej atmosferze.
Aneta Nawrot
  
MARIA NOWAK – SOŁTYS SOŁECTWA POCZESNA
Maria Nowak to wieloletni  społecznik dla Sołectwa Poczesna. Od ponad 50 lat mieszka w Poczesnej. Była dwie kadencje członkiem Izb Rolniczych w Częstochowie, ukończyła Policealne Studium  Zawodowe o kierunku rolniczym i sadowniczym z wynikiem bardzo dobrym, posiada tytuł mistrza ogrodnik warzywnik.
30 lat pracowała w Urzędzie Gminy Poczesna w referacie rolnictwa.
Praca na roli wykonywana była przez nią od najmłodszych lat, rodzice byli właścicielami ponad 6 ha ziemi. Wychowana na wsi i swoją przyszłość związała z wsią. Obecnie prowadzi  warzywnik ekologiczny. Dzisiaj z pasją pielęgnuje i dba o swoją ziemię, ogródek i przydomową zieleń. Wspiera i współpracuje z lokalnymi rolnikami, gospodarstwami, kontynuuje tradycje rodzinne i swojego sołectwa. Dba nie tylko o swoją ziemię ale także, dostrzega potrzebę  by  inni o nią dbali. Rozmawia z właścicielami, wskazuje  potrzebę uprawiania kultury rolnej. W każdym działaniu podkreśla znaczenie  i wysiłek  jaki jest niezbędny do wykonywania  pracy rolnika.  Aktywnie uczestniczy w życiu  społecznym  Sołectwa Poczesna. Inicjuje działania związane z wykaszaniem traw, likwidacją „barszczu sosnowskiego” , nasadzaniem nowych drzew. Współorganizuje  festyny, spotkania okolicznościowe sołectwa, dożynki parafialne, gminne, współpracuje  z OSP Poczesna, stowarzyszeniami działającymi na terenie Sołectwa Poczesna, Radą Gminy. Dba o wygląd i estetykę współczesnej wsi,  są to miejsca rekreacji znajdujące się na terenie sołectwa. Jest inicjatorką  inwestycji  drogowych, odwodnieniowych, budynków użyteczności publicznej; placów zabaw, obszarów zieleni, miejsc sportu i rekreacji.   Pokazuje przyszłym pokoleniom jak żyć w zgodzie z przyrodą i człowiekiem. Współpracuje z  placówkami oświatowymi. Swoją empatią zaraża innych. Nadzoruje prowadzenie Rad Sołeckich, zebrań wiejskich, dba o bezpieczeństwo  mieszkańców i gości sołectwa. Jest dumna, że mieszka na wsi  w Gminie Poczesna, Sołectwie Poczesna.
 Materiały: Urząd Gminy Poczesna
 


zam. an
 
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysamykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa
mykanow-dzien-soltysa