Gmina Poczesna
z dnia: 2023-11-11
wdzięczna za 105 lat Niepodległości.
W tym roku gminne uroczystości związane z obchodami 105 rocznicy odzyskania – po 123 latach – przez Polskę Niepodległości miały miejsce w Nieradzie, przebiegały zgodnie z agendą.
[…] Pokolenia Polaków żyjących pod zaborami nigdy nie doczekały czasu wolności. Ludzie ci walczyli o niepodległą Polskę i ponosili dla niej wielkie ofiary. Pracowali dla Ojczyzny i uprawiali polską ziemię. Tworzyli dzieła kultury i dawali świadectwo katolickiej wierze, po to, aby ci, którzy przyjdą po nich, mogli – jak kiedyś Jan Paweł II – powiedzieć: „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”1 . Wyznanie Papieża nie odnosiło się jedynie do samej okoliczności przyjścia na świat w niepodległej już Ojczyźnie, lecz stanowiło przede wszystkim świadectwo wdzięczności za Polskę odrodzoną po ponad stu dwudziestu latach zaborów. Dorastanie w niepodległej Polsce oznaczało dorastanie nie tylko w suwerennym państwie, lecz także w klimacie wolności. Wreszcie można było bez przeszkód uczyć się, pracować i modlić oraz czerpać najlepsze wartości z polskiej tradycji i kultury. „To wszystko zostało dane temu nowo narodzonemu człowiekowi, który miał przed sobą nieznaną drogę życia”2 – mówił także Papież. Jan Paweł II nawiązywał do historii Polski podczas pielgrzymek do kraju, audiencji dla rodaków oraz w przemówieniach rocznicowych. Wymownym świadectwem refleksji nad rozumieniem dziejów Polski na tle historii Europy jest jego książka Pamięć i tożsamość3 . Dla Papieża historia Ojczyzny stanowiła niejako „mowę” Ducha Świętego do polskiego narodu i Kościoła, którą należy odczytywać w kontekście obecnych czasów. Jan Paweł II wskazywał zwłaszcza na związek dziejów Polski z chrześcijaństwem oraz na duchową i moralną naukę, jaka rodzi się z refleksji historycznej. Podkreślał znaczenie wolności przede wszystkim w kontekście zmagań Polaków o niepodległość w okresie zaborów4 . Nie można jednak zapominać, że były to okazjonalne nawiązania do tej problematyki, a nie wyczerpująca wypowiedź historyka. W takiej też perspektywie należy umieścić przemyślenia Jana Pawła II dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
Święto 11 Listopada, zawsze bardzo uroczyście obchodzone jest przez Gminę Poczesna. Aby uhonorować wszystkich mieszkańców, wszystkich patriotów – zarówno żyjących jak i tych, którzy już odeszli - każdego roku uroczystości organizowane są w innej miejscowości gminy. Mieszkańcy wywieszają flagi, a w szkołach i przedszkolach odbywają się apele, akademie, wieczornice poświęcone Dniu Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym tak ważnym dla Polski i naszej lokalnej społeczności dniu, nie zapominamy o tych, którzy walczyli o nasz suwerenny i niepodległy kraj. Zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Przewodniczącej Rady Gminy Poczesna – Iwony Choły przyjęła Mieczysława Tomala – Prezes Koła nr 56 Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych. Na zaproszenie odpowiedzieli również m.in.: ks. Proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie - Marek Włoch, ks. Kanonik, Proboszcz Parafii we Wrzosowej – Jacek Kołodziejczyk. Przybyli także Samorządowcy: Radni i Sołtysi. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili też: Przedstawiciele Stowarzyszeń; Delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Bargły; OSP Huta Stara A; OSP Nierada; OSP Poczesna; OSP Wrzosowa oraz OSP Słowik) z Komendantem dh Zbigniewem Strugaczem oraz Komendant Policji w Poczesnej - podinsp. Marcin Jeziorowski. Powiat Częstochowski reprezentował Radny i Członek Zarządu – Adam Morzyk. W uroczystościach uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich; Stowarzyszenia działające na terenie gminy Poczesna; Przedstawiciele Partii Politycznych; Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli wraz z Młodzieżą oraz Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych i Klubów Sportowych. Nie zabrakło Pracowników Urzędu Gminy Poczesna z Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem, Sekretarz Gminy Poczesna – Renatą Smędzik, Skarbnikiem Gminy Poczesna - Magdaleną Kadłubek. Byli przedstawiciele Jednostek Pomocniczych jak również Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej; Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej; Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki wraz z dyrektor GCKIiR oraz Biblioteki – Iwoną Skorupą. Licznie przybyli Mieszkańcy i Przyjaciele gminy Poczesna.
Stowarzyszenia, OSP, Placówki Oświatowe oraz organizacje – w tym podniosłym dniu przybyły ze swoimi sztandarami.
Uczestnicy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, odśpiewali Hymn Państwowy, po czym Wójt Krzysztof Ujma powitał wszystkich przybyłych oraz wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do niepodległości: tak ważnej dla całego narodu jak i dla każdego z nas: - Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. To nasza wspólna odpowiedzialność za dobro Polski i Polaków. Dlatego warto korzystać z wolności, jaką mamy i wykorzystywać ją dla dobra naszego kraju. Niepodległość jest wartością, o którą musimy dbać, bo nie jest ona dana raz na zawsze. Przekonaliśmy się o tym niedawno, bo 24 lutego 2022 roku po agresji Rosji na Ukrainę. Niepodległość jest sprawą nas wszystkich, a pamięć o tych, którym ją zawdzięczamy to nasz obowiązek. Dlatego, jak co roku 11 listopada będziemy wspólnie świętować i pokazywać, jakie znaczenie ma dla nas właśnie to święto – mówił Krzysztof Ujma.
Następnie Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą, Sekretarz Gminy - Renatą Smędzik; Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem z przedstawicielami Jednostek OSP oraz delegacjami, złożył wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej (Nierada – cmentarz; Wrzosowa – przed obeliskiem upamiętniającym poległych w czasie II Wojny Światowej; Poczesna: przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuorę, przed pomnikiem św. Jana Pawła II oraz przed pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego; Zawodzie – cmentarz; Brzeziny – przed tablicą upamiętniającą plutonowego Romana Zycha, bohatera wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku). Delegacje zapaliły znicze. Była chwila refleksji i zadumy.
Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii w Nieradzie - ks. Marek Włoch wraz z proboszczem parafii we Wrzosowej – Jackiem Kołodziejczykiem – uwieńczyła podniosłość dnia.
Uroczystości zakończyły występy artystyczne. Przed zgromadzonymi zaprezentował się Chór „Niezapominajki” ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie i KGW „Pocześnianki” (instruktor Dorota Szumera) oraz Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Jesieni” (instruktor Grzegorz Leonarcik). O oprawę muzyczną - całej uroczystości - zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli.
11 Listopada - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Znów pojawiła się na mapie. Proces ten był jednak stopniowy. Kilka pokoleń Polaków - od 1795 roku – walczyło, oddało swe życie. Wiele ludzi traciło rodziny, szczęście, majątki… wszystko po to, aby nasz kraj znów był suwerenny i niepodległy. Żeby znów można było wywieszać i szanować naszą biało-czerwona flagę.
Dlaczego Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości datuje się na 11 listopada? Źródła historyczne podają, że to na pamiątkę 11 listopada 1918 roku, kiedy to w wagonie marszałka Francji Ferdynanda Focha na stacji Rethondes pod Compiegne został podpisany akt kapitulacji Niemiec, a Cesarz Austrii Karol I zrzekł się praw monarszych w Austrii. Dodać należy, że w tym też dniu nastąpiło oficjalne i formalne zakończenie I wojny światowej. Ponadto 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.
Radość po odzyskaniu niepodległości była w Polsce ogromna. Zaczęto uroczyście obchodzić rocznicę – początkowo byłoby to jedynie obchody symboliczne. Oficjalnie dzień ten stał się świętem narodowym dopiero w 1937 roku. Potem przyszły lata II Wojny światowej, a następnie komunistyczne zniewolenie Polski i zakaz obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
15 lutego 1989 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada pod nieco zmienioną nazwą, jako Narodowe Święto Niepodległości. A my możemy go obchodzić.
[…] „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
Jesteśmy wdzięczni i dumni.
Aneta Nawrot, Renata Smędzik; fot. Aneta Nawrot
[…] Pokolenia Polaków żyjących pod zaborami nigdy nie doczekały czasu wolności. Ludzie ci walczyli o niepodległą Polskę i ponosili dla niej wielkie ofiary. Pracowali dla Ojczyzny i uprawiali polską ziemię. Tworzyli dzieła kultury i dawali świadectwo katolickiej wierze, po to, aby ci, którzy przyjdą po nich, mogli – jak kiedyś Jan Paweł II – powiedzieć: „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”1 . Wyznanie Papieża nie odnosiło się jedynie do samej okoliczności przyjścia na świat w niepodległej już Ojczyźnie, lecz stanowiło przede wszystkim świadectwo wdzięczności za Polskę odrodzoną po ponad stu dwudziestu latach zaborów. Dorastanie w niepodległej Polsce oznaczało dorastanie nie tylko w suwerennym państwie, lecz także w klimacie wolności. Wreszcie można było bez przeszkód uczyć się, pracować i modlić oraz czerpać najlepsze wartości z polskiej tradycji i kultury. „To wszystko zostało dane temu nowo narodzonemu człowiekowi, który miał przed sobą nieznaną drogę życia”2 – mówił także Papież. Jan Paweł II nawiązywał do historii Polski podczas pielgrzymek do kraju, audiencji dla rodaków oraz w przemówieniach rocznicowych. Wymownym świadectwem refleksji nad rozumieniem dziejów Polski na tle historii Europy jest jego książka Pamięć i tożsamość3 . Dla Papieża historia Ojczyzny stanowiła niejako „mowę” Ducha Świętego do polskiego narodu i Kościoła, którą należy odczytywać w kontekście obecnych czasów. Jan Paweł II wskazywał zwłaszcza na związek dziejów Polski z chrześcijaństwem oraz na duchową i moralną naukę, jaka rodzi się z refleksji historycznej. Podkreślał znaczenie wolności przede wszystkim w kontekście zmagań Polaków o niepodległość w okresie zaborów4 . Nie można jednak zapominać, że były to okazjonalne nawiązania do tej problematyki, a nie wyczerpująca wypowiedź historyka. W takiej też perspektywie należy umieścić przemyślenia Jana Pawła II dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
Święto 11 Listopada, zawsze bardzo uroczyście obchodzone jest przez Gminę Poczesna. Aby uhonorować wszystkich mieszkańców, wszystkich patriotów – zarówno żyjących jak i tych, którzy już odeszli - każdego roku uroczystości organizowane są w innej miejscowości gminy. Mieszkańcy wywieszają flagi, a w szkołach i przedszkolach odbywają się apele, akademie, wieczornice poświęcone Dniu Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym tak ważnym dla Polski i naszej lokalnej społeczności dniu, nie zapominamy o tych, którzy walczyli o nasz suwerenny i niepodległy kraj. Zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Przewodniczącej Rady Gminy Poczesna – Iwony Choły przyjęła Mieczysława Tomala – Prezes Koła nr 56 Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych. Na zaproszenie odpowiedzieli również m.in.: ks. Proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie - Marek Włoch, ks. Kanonik, Proboszcz Parafii we Wrzosowej – Jacek Kołodziejczyk. Przybyli także Samorządowcy: Radni i Sołtysi. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili też: Przedstawiciele Stowarzyszeń; Delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Bargły; OSP Huta Stara A; OSP Nierada; OSP Poczesna; OSP Wrzosowa oraz OSP Słowik) z Komendantem dh Zbigniewem Strugaczem oraz Komendant Policji w Poczesnej - podinsp. Marcin Jeziorowski. Powiat Częstochowski reprezentował Radny i Członek Zarządu – Adam Morzyk. W uroczystościach uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich; Stowarzyszenia działające na terenie gminy Poczesna; Przedstawiciele Partii Politycznych; Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli wraz z Młodzieżą oraz Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych i Klubów Sportowych. Nie zabrakło Pracowników Urzędu Gminy Poczesna z Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem, Sekretarz Gminy Poczesna – Renatą Smędzik, Skarbnikiem Gminy Poczesna - Magdaleną Kadłubek. Byli przedstawiciele Jednostek Pomocniczych jak również Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej; Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej; Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki wraz z dyrektor GCKIiR oraz Biblioteki – Iwoną Skorupą. Licznie przybyli Mieszkańcy i Przyjaciele gminy Poczesna.
Stowarzyszenia, OSP, Placówki Oświatowe oraz organizacje – w tym podniosłym dniu przybyły ze swoimi sztandarami.
Uczestnicy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, odśpiewali Hymn Państwowy, po czym Wójt Krzysztof Ujma powitał wszystkich przybyłych oraz wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do niepodległości: tak ważnej dla całego narodu jak i dla każdego z nas: - Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. To nasza wspólna odpowiedzialność za dobro Polski i Polaków. Dlatego warto korzystać z wolności, jaką mamy i wykorzystywać ją dla dobra naszego kraju. Niepodległość jest wartością, o którą musimy dbać, bo nie jest ona dana raz na zawsze. Przekonaliśmy się o tym niedawno, bo 24 lutego 2022 roku po agresji Rosji na Ukrainę. Niepodległość jest sprawą nas wszystkich, a pamięć o tych, którym ją zawdzięczamy to nasz obowiązek. Dlatego, jak co roku 11 listopada będziemy wspólnie świętować i pokazywać, jakie znaczenie ma dla nas właśnie to święto – mówił Krzysztof Ujma.
Następnie Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą, Sekretarz Gminy - Renatą Smędzik; Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem z przedstawicielami Jednostek OSP oraz delegacjami, złożył wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej (Nierada – cmentarz; Wrzosowa – przed obeliskiem upamiętniającym poległych w czasie II Wojny Światowej; Poczesna: przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuorę, przed pomnikiem św. Jana Pawła II oraz przed pomnikiem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego; Zawodzie – cmentarz; Brzeziny – przed tablicą upamiętniającą plutonowego Romana Zycha, bohatera wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku). Delegacje zapaliły znicze. Była chwila refleksji i zadumy.
Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii w Nieradzie - ks. Marek Włoch wraz z proboszczem parafii we Wrzosowej – Jackiem Kołodziejczykiem – uwieńczyła podniosłość dnia.
Uroczystości zakończyły występy artystyczne. Przed zgromadzonymi zaprezentował się Chór „Niezapominajki” ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie i KGW „Pocześnianki” (instruktor Dorota Szumera) oraz Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Jesieni” (instruktor Grzegorz Leonarcik). O oprawę muzyczną - całej uroczystości - zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli.
11 Listopada - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Znów pojawiła się na mapie. Proces ten był jednak stopniowy. Kilka pokoleń Polaków - od 1795 roku – walczyło, oddało swe życie. Wiele ludzi traciło rodziny, szczęście, majątki… wszystko po to, aby nasz kraj znów był suwerenny i niepodległy. Żeby znów można było wywieszać i szanować naszą biało-czerwona flagę.
Dlaczego Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości datuje się na 11 listopada? Źródła historyczne podają, że to na pamiątkę 11 listopada 1918 roku, kiedy to w wagonie marszałka Francji Ferdynanda Focha na stacji Rethondes pod Compiegne został podpisany akt kapitulacji Niemiec, a Cesarz Austrii Karol I zrzekł się praw monarszych w Austrii. Dodać należy, że w tym też dniu nastąpiło oficjalne i formalne zakończenie I wojny światowej. Ponadto 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.
Radość po odzyskaniu niepodległości była w Polsce ogromna. Zaczęto uroczyście obchodzić rocznicę – początkowo byłoby to jedynie obchody symboliczne. Oficjalnie dzień ten stał się świętem narodowym dopiero w 1937 roku. Potem przyszły lata II Wojny światowej, a następnie komunistyczne zniewolenie Polski i zakaz obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
15 lutego 1989 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada pod nieco zmienioną nazwą, jako Narodowe Święto Niepodległości. A my możemy go obchodzić.
[…] „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
Jesteśmy wdzięczni i dumni.
Aneta Nawrot, Renata Smędzik; fot. Aneta Nawrot