logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gmina Poczesna

    z dnia: 2023-11-11
wdzięczna za 105 lat Niepodległości.
11 listopada11 listopada
W tym roku gminne uroczystości związane z obchodami 105 rocznicy odzyskania – po 123 latach – przez Polskę Niepodległości miały miejsce w Nieradzie, przebiegały zgodnie z agendą.
[…] Pokolenia Polaków żyjących pod zaborami nigdy nie doczekały czasu wolności. Ludzie ci walczyli o niepodległą Polskę i ponosili dla niej wielkie ofiary. Pracowali dla Ojczyzny i uprawiali polską ziemię. Tworzyli dzieła kultury i dawali świadectwo katolickiej wierze, po to, aby ci, którzy przyjdą po nich, mogli – jak kiedyś Jan Paweł II – powiedzieć: „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”1 . Wyznanie Papieża nie odnosiło się jedynie do samej okoliczności przyjścia na świat w niepodległej już Ojczyźnie, lecz stanowiło przede wszystkim świadectwo wdzięczności za Polskę odrodzoną po ponad stu dwudziestu latach zaborów. Dorastanie w niepodległej Polsce oznaczało dorastanie nie tylko w suwerennym państwie, lecz także w klimacie wolności. Wreszcie można było bez przeszkód uczyć się, pracować i modlić oraz czerpać najlepsze wartości z polskiej tradycji i kultury. „To wszystko zostało dane temu nowo narodzonemu człowiekowi, który miał przed sobą nieznaną drogę życia”2 – mówił także Papież. Jan Paweł II nawiązywał do historii Polski podczas pielgrzymek do kraju, audiencji dla rodaków oraz w przemówieniach rocznicowych. Wymownym świadectwem refleksji nad rozumieniem dziejów Polski na tle historii Europy jest jego książka Pamięć i tożsamość3 . Dla Papieża historia Ojczyzny stanowiła niejako „mowę” Ducha Świętego do polskiego narodu i Kościoła, którą należy odczytywać w kontekście obecnych czasów. Jan Paweł II wskazywał zwłaszcza na związek dziejów Polski z chrześcijaństwem oraz na duchową i moralną naukę, jaka rodzi się z refleksji historycznej. Podkreślał znaczenie wolności przede wszystkim w kontekście zmagań Polaków o niepodległość w okresie zaborów4 . Nie można jednak zapominać, że były to okazjonalne nawiązania do tej problematyki, a nie wyczerpująca wypowiedź historyka. W takiej też perspektywie należy umieścić przemyślenia Jana Pawła II dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
 
Święto 11 Listopada, zawsze bardzo uroczyście obchodzone jest przez Gminę Poczesna. Aby uhonorować wszystkich mieszkańców, wszystkich patriotów – zarówno żyjących jak i tych, którzy już odeszli -  każdego roku uroczystości organizowane są w innej miejscowości gminy. Mieszkańcy wywieszają flagi, a w szkołach i przedszkolach odbywają się apele, akademie, wieczornice poświęcone Dniu Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym tak ważnym dla Polski i naszej lokalnej społeczności dniu, nie zapominamy o tych, którzy walczyli o nasz suwerenny i niepodległy kraj. Zaproszenie Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy oraz Przewodniczącej Rady Gminy Poczesna – Iwony Choły przyjęła Mieczysława Tomala – Prezes Koła nr 56 Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych. Na zaproszenie odpowiedzieli również m.in.: ks. Proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nieradzie - Marek Włoch, ks. Kanonik, Proboszcz Parafii we Wrzosowej – Jacek Kołodziejczyk. Przybyli także Samorządowcy: Radni i Sołtysi. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili też: Przedstawiciele Stowarzyszeń; Delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Bargły; OSP Huta Stara A; OSP Nierada; OSP Poczesna; OSP Wrzosowa oraz OSP Słowik) z Komendantem dh Zbigniewem Strugaczem oraz Komendant Policji w Poczesnej - podinsp. Marcin Jeziorowski. Powiat Częstochowski reprezentował Radny i Członek Zarządu – Adam Morzyk. W uroczystościach uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich; Stowarzyszenia działające na terenie gminy Poczesna; Przedstawiciele Partii Politycznych; Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli wraz z Młodzieżą oraz Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych i Klubów Sportowych. Nie zabrakło Pracowników Urzędu Gminy Poczesna z Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem, Sekretarz Gminy Poczesna – Renatą Smędzik, Skarbnikiem Gminy Poczesna - Magdaleną Kadłubek. Byli przedstawiciele Jednostek Pomocniczych jak również Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej; Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej; Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki wraz z dyrektor GCKIiR oraz Biblioteki – Iwoną Skorupą. Licznie przybyli Mieszkańcy i Przyjaciele gminy Poczesna.
Stowarzyszenia, OSP, Placówki Oświatowe oraz organizacje – w tym podniosłym dniu przybyły ze swoimi sztandarami.
Uczestnicy przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, odśpiewali Hymn Państwowy, po czym Wójt Krzysztof Ujma powitał wszystkich przybyłych oraz wygłosił przemówienie, w którym nawiązał do niepodległości: tak ważnej dla całego narodu jak i dla każdego z nas: - Warto pamiętać, że niepodległość to nie tylko przywilej, ale również obowiązek. To nasza wspólna odpowiedzialność za dobro Polski i Polaków. Dlatego warto korzystać z wolności, jaką mamy i wykorzystywać ją dla dobra naszego kraju. Niepodległość jest wartością, o którą musimy dbać, bo nie jest ona dana raz na zawsze. Przekonaliśmy się o tym niedawno, bo 24 lutego 2022 roku po agresji Rosji na Ukrainę. Niepodległość jest sprawą nas wszystkich, a pamięć o tych, którym ją zawdzięczamy to nasz obowiązek. Dlatego, jak co roku 11 listopada będziemy wspólnie świętować i pokazywać, jakie znaczenie ma dla nas właśnie to święto – mówił Krzysztof Ujma.
Następnie Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą, Sekretarz Gminy - Renatą Smędzik; Zastępcą Wójta – Andrzejem Lechem z przedstawicielami Jednostek OSP oraz delegacjami, złożył wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej (Nierada – cmentarz; Wrzosowa – przed obeliskiem upamiętniającym poległych w czasie II Wojny Światowej; Poczesna: przed pamiątkową tablicą upamiętniającą ks. Boguchwała Tuorę, przed pomnikiem św. Jana Pawła II oraz przed pomnikiem bł. kardStefana Wyszyńskiego; Zawodzie – cmentarz; Brzeziny – przed tablicą upamiętniającą plutonowego Romana Zycha, bohatera wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku). Delegacje zapaliły znicze. Była chwila refleksji i zadumy.
Msza Święta, którą odprawił proboszcz parafii w Nieradzie - ks. Marek Włoch wraz z proboszczem parafii we Wrzosowej – Jackiem Kołodziejczykiem – uwieńczyła podniosłość dnia.
Uroczystości zakończyły występy artystyczne. Przed zgromadzonymi zaprezentował się Chór „Niezapominajki” ze Szkoły Podstawowej w Nieradzie i KGW „Pocześnianki” (instruktor Dorota Szumera) oraz Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Jesieni”  (instruktor Grzegorz Leonarcik). O oprawę muzyczną - całej uroczystości - zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Poczesna pod batutą Wojciecha Greli.
 
11 Listopada - to jedna z ważniejszych dat w historii Polski. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Znów pojawiła się na mapie. Proces ten był jednak stopniowy. Kilka pokoleń Polaków - od 1795 roku – walczyło, oddało swe życie. Wiele ludzi traciło rodziny, szczęście, majątki… wszystko po to, aby nasz kraj znów był suwerenny i niepodległy. Żeby znów można było wywieszać i szanować naszą biało-czerwona flagę.
Dlaczego Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości datuje się na 11 listopada? Źródła historyczne podają, że to na pamiątkę 11 listopada 1918 roku, kiedy to w wagonie marszałka Francji Ferdynanda Focha na stacji Rethondes pod Compiegne został podpisany akt kapitulacji Niemiec, a Cesarz Austrii Karol I zrzekł się praw monarszych w Austrii. Dodać należy, że w tym też dniu nastąpiło oficjalne i formalne zakończenie I wojny światowej. Ponadto 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.
Radość po odzyskaniu niepodległości była w Polsce ogromna. Zaczęto uroczyście obchodzić rocznicę – początkowo byłoby to jedynie obchody symboliczne. Oficjalnie dzień ten stał się świętem narodowym dopiero w 1937 roku. Potem przyszły lata II Wojny światowej, a następnie komunistyczne zniewolenie Polski i zakaz obchodów Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
15 lutego 1989 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił do kalendarza świąt państwowych 11 listopada pod nieco zmienioną nazwą, jako Narodowe Święto Niepodległości. A my możemy go obchodzić.

[…] „Mnie już było dane urodzić się w Polsce niepodległej”. […] (Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI; MYŚLĄC OJCZYZNA…; Ethos 27(2014) nr 4(108) 245-264 DOI 10.12887/27-2014-4-108-19; NAUCZYCIEL WOLNOŚCI Karol Wojtyła–Jan Paweł II o cenie i znaczeniu odzyskania niepodległości przez Polskę).
 
Jesteśmy wdzięczni i dumni.
Aneta Nawrot, Renata Smędzik; fot. Aneta Nawrot
 
 
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada
11 listopada