logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Gminne Dożynki

    z dnia: 2022-08-21
Gmina Poczesna złożyła hołd , szacunek do pracy rolników, wdzięczność Bogu i ludziom za chleb.
dozynki 2022dozynki 2022
Gminne święto plonów rozpoczęło się barwnym korowodem z wieńcami prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą na czele ze sztandarami Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i organizacji. Wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez: KGW Brzeziny Nowe, KEiR z Huty Starej B, KGW Huta Stara B, KGW Bargły, KGW Nowa Wieś, Stowarzyszenie Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie, KGW Huta Stara A, KGW Zawodzie, KGW Nierada, KGW Feniks ze Słowika, KEiR z Poczesnej, KGW Wrzosowa wraz ze Stowarzyszeniem Razem dla Wrzosowej.
Następnie odbyła się   uroczysta msza święta polowa , celebrowana przez ks. Prałata Jarosława Srokę, Proboszcza Parafii w Poczesnej,  która wzmocniła naszą  wiarę,  więź z naszą  Ziemią i  znaczenie  pracy Rolnika.
Nadmieniamy  , że to sobotnie święto  miało miejsce w Sołectwie   Zawodzie , Kolonia Borek  przy ul. Kolejowej , gdzie działa Stowarzyszenie Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie /od 2016 r/ i Koło Gospodyń Wiejskich Zawodzie. Atutem tego miejsca są walory przyrodnicze, niepowtarzalny plener dla artystów, malarzy, ludzi sztuki, sportu,  a także dla każdego z nas. Lokalne Centrum Aktywności powstało w 2018 roku i nieustannie, kreatywnie działa.
W dalszej części uroczystości miało miejsce  powitanie gości w imieniu Gospodarza Gminnych Dożynek Wójta Krzysztofa Ujma,  Przewodniczącej Rady Gminy Iwona Choła  oraz  Starostów Gminnych Dożynek: Pani Anny Rak i Janusza Matusiaka.
Na uroczystości zaszczycili nas swoją obecnością  m.in.; Pani Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska,  Pan Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zdzisław Wolski, Rolnicy, Sadownicy, Pszczelarze,  ks. Prałat Jarosław Sroka Proboszcz Parafii w Poczesnej, Pani  Prezes Anna Urbaniak z Zarządem Akcji Katolickiej ,  Pani Beata  Kocik   Wiceprzewodnicząca Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Pan Stanisław Gmitruk Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Pan Adam Morzyk Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Pan Paweł Ruksza Radny Miasta Częstochowa, Wiceprezes Zarządu Województwa Śląskiego Partii „Republikanie”, Pan Piotr Dobosz Dyrektor Częstochowskiego Oddziału KRUS, Pani Bernadetta Niemczyk Przewodnicząca Krajowej Rady KGW, Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie reprezentował Starszy Kapitan Paweł Zawiślak, Nadkomisarz Marcin Jeziorowski Komendant Komisariatu Policji w Poczesnej, dh Zbigniew Strugacz Gminny Komendant Straży Pożarnej w Poczesnej wraz z Druhami, Pani Aneta Sowińska Dyrektor Gminnego Zespołu Ośrodków Zdrowia w Poczesnej, Pani Elżbieta Markowska Prezes Stowarzyszenia Częstochowskiego Amazonki, Jarzy Kędziora światowej sławy rzeźbiarz, mieszkaniec Gminy Poczesna,  Radni Gminy Poczesna, Sołtysi, Przewodniczące wraz z członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich, Dyrektorzy Szkół , Przedszkoli, Prezesi Stowarzyszeń i Organizacji Pozarządowych wraz z Członkami, Dyrektor Domu Kultury i Biblioteki  Iwona Skorupa wraz z pracownikami, Sekretarz Gminy Poczesna Renata Smędzik, Skarbnik Gminy Poczesna Magdalena Kadłubek, Kierownicy referatów w UG, pracownicy Urzędu, mieszkańcy Gminy Poczesna, media, przyjaciele Gminy Poczesna.
Głos zabrali: Pani Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska, Pani Beata  Kocik   Wiceprzewodnicząca Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Pan Adam Morzyk Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego, Pan Paweł Ruksza Radny Miasta Częstochowa, Wiceprezes Zarządu Województwa Śląskiego Partii „Republikanie”.
Listy gratulacyjne skierowane do Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujma ,  Rolników , uczestników Dożynek  Gminnych zostały odczytane od: Pani Jadwigi Wiśniewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pana  Posła Szymona Giżyńskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Pana Mariusza Trepka Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Starosty Gminy Jaszuny  z Litwy Zdzisława Mażejko , zaprzyjaźnionej i partnerskiej Gminy Poczesna, Pani Prezes  Haliny Szymańskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Następnie Wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma zwracając się do Rolników, Gości, Mieszkańców Gminy Poczesna  podkreślił że, Święto  Chleba stało się asumptem już od ponad 15 lat by nasza Gmina dziękowała Bogu, Rolnikom, Sadownikom  i Producentom Żywności. Ta decyzja spotkała się z życzliwym przyjęciem przez Radę Gminy, Stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych , Jednostki Organizacyjne i Pomocnicze a także,  przez mieszkańców Gminy Poczesna i jest kontynuowana. Dzięki współpracy takie Święta mają sens i cel. Słowa klucze to Rolnik i jego praca. Następnie Gospodarz Dożynek przedstawił inwestycje na które Gmina Poczesna otrzymała wsparcie finansowe  od Rządu.
 Wójt Krzysztof Ujma  wraz z  Starościną Gminnych Dożynek  – Anną Rak i Starostą Gminnych Dożynek - Januszem Matusiakiem poczęstowali  gości i mieszkańców Gminy  chlebem upieczonym z tegorocznego zboża. To  najważniejszy plon przekazany przez Starostów Dożynkowych  Wójtowi jako Gospodarzowi Gminy Poczesna.
Punktem kulminacyjnym dożynek były prezentacje wieńców dożynkowych, degustacja tradycyjnych potraw  przygotowanych przez ;
Koła Gospodyń Wiejskich :,  FENIKS- Słowik,  Nierada, Huta Stara B, Huta Stara A, Wrzosowa, Nowa Wieś, Zawodzie, Brzeziny Nowe, Bargły, Stowarzyszenia.
Odbyły się także występy sceniczne z lokalną  historią i tradycją przygotowane przez: Zespół Folklorystyczny Wrzosowianie, Panie z KGW pod opieką  Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji  w Poczesnej oraz solowo zaprezentowała się Natalia Froch.
 Wdzięczność dla  Kół Gospodyń Wiejskich , Stowarzyszeń działających na terenie Gminy Poczesna  Wójt Gminy Poczesna K. Ujma  wyraził   słowami i   upominkami, podkreślając , że bez nich to święto nie miałoby  właściwej barwy.
Podziękowania odebrali: dla KGW Nowa Wieś   Danuta Markowska, dla KGW Bargły Mirosława Sławińska, dla KGW Feniks Zofia Blukacz, dla  KGW Wrzosowa Maria Adamus, dla KGW Brzeziny Nowe Ewa Kochman, dla KGW Zawodzie Anna Rak, dla KGW Nierada Barbara Pidzik, dla  KGW Huta Stara B Anna Godela, dla  KGW Huta Stara A Anna Mesjasz, dla  KEiR Huta Stara B Małgorzata Pyrkosz, dla  KEiR Poczesna Regina Krzyczmonik, dla Stowarzyszenia  Wspólnie dla Rozwoju Sołectwa Zawodzie Eulalia Błaszak, dla ARiMR  Beata Kocik, dla KRUS Piotr Dobosz, dla Stowarzyszenie Razem dla Wrzosowej Iwona Polak.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Zbóje”. Jak przystało na artystów pochodzących z polskich Tatr – były  głośne góralskie utwory folkowe.
Dożynkowe uroczystości w Zawodziu zakończyła zabawa taneczna i niezapomniane wrażenia.
Dziękujemy za przybycie gościom, samorządowcom, mieszkańcom Gminy Poczesna. Kierujemy nieustające podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń  za przygotowanie „smaczych” stoisk i dożynkowych wieńców. Dziękujemy Ochotniczym Strażom Pożarnym oraz pocztom sztandarowym, które uświetniły dożynkowe uroczystości. Dziękujemy wszystkim, którzy nie szczędzili swojego wolnego czasu oraz pracy, aby włączyć się w przygotowanie tego świątecznego przedsięwzięcia. Dziękujemy za obecność i możliwość bycia razem.
Renata Smędzik
 
Prezentujemy Starostów Gminnych Dożynek 2022 r

STAROŚCINA  GMINNYCH DOŻYNEK
ANNA RAK
Pochodzi ze Skrajnicy – gmina Olsztyn, ale od kwietnia 1975 roku jest z wyboru, z serca i z ducha mieszkanką gminy Poczesna. Do miejscowości Zawodzie przeprowadziła się po ślubie.
Swojego męża Ireneusza, Anna poznała w Skrajnicy, przy kapliczce, kiedy śpiewała podczas majowego nabożeństwa. Jej przyszły mąż przyjechał do Skrajnicy wraz z kolegami i bardzo mu się spodobała dziewczyna z temperamentem, która śpiewała najgłośniej! Patrzył na nią i od razu stwierdził, że właśnie ta zostanie jego żoną. A w swojej decyzji się utwierdził, kiedy okazało się, że wybranka jego serca,  tak jak i on, jest zapalonym kibicem piłki nożnej: - Nawet mieliśmy przez moment ochotę własne wesele przełożyć – śmieje się starościna Dożynek. – Bo w dniu ślubu odbywał się jakiś bardzo ważny mecz, w którym grali Polacy.
Jako młoda dziewczyna Anna Rak poznała pracę na roli i w gospodarstwie. Jej rodzice mieli pole, mieli też inwentarz. Od najmłodszych lat pomagała rodzicom zarówno w polu jak i w obejściu. Praca była ciężka, ale nie narzekała i była zadowolona, że pomagała, że praca którą wykonywała była potrzebna.
Po przeprowadzce do Zawodzia pomagała w gospodarstwie teściów: - Ale nie tylko u nich – wspomina. – W tamtych czasach sąsiad pomagał sąsiadowi. Bez żadnych próśb. Jak były zbiory u jednego to wszyscy szli w pole, potem wszyscy szli do drugiego, trzeciego i kolejnego gospodarza. Nikt nikogo nie musiał prosić czy przypominać.
Od najmłodszych lat była nauczona szacunku do darów ziemi: - Na polu nie mógł zostać nawet kłosek zboża. Musiało być wszystko pięknie zebrane. Chleb całowaliśmy i robiliśmy na nim znak krzyża. Ciężka praca rolnika była przez nas doceniana i szanowana.
Oprócz pracy na roli i w gospodarstwie, Anna Rak pracowała także zawodowo. Jest kucharka i twierdzi, że całe życie uwielbiała i uwielbia gotować oraz piec… Jej zdaniem najlepsze i najsmaczniejsze są potrawy ze starych „babcinych” przepisów, tradycyjne przygotowane z naturalnych i zdrowych produktów. Mimo, że w tej chwili już nie pracuje zawodowo, to bardzo chętnie pomaga młodszym gospodyniom i „zdradza” im tajniki kucharskie.
Anna Rak to osoba obdarzona wielkim temperamentem, chęcią pomagania i działania. Od 2010 roku jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Zawodziu; od 2015 roku –sołtysem sołectwa Zawodzie. Wraz z koleżankami z Koła promują gminę Poczesna w całej Polsce (na dożynkach, podczas występów, itp.). Anna Rak wraz z koleżankami z Kół była nawet w Pałacu Prezydenckim, gdzie dwukrotnie reprezentowała naszą gminę podczas Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie. Była na spotkaniu z Pierwszymi Damami: Anną Komorowską i Agatą Dudą.
Starościna tegorocznych Gminnych Dożynek, to osoba obdarzona również ogromną energią i pasją życia. Ciągle w ruchu, ciągle z nowymi pomysłami, ciągle z nowymi zadaniami. Twierdzi, że na wszystko ma czas. Na to by w domu było wszystko zrobione, na działania społeczne, na pracę w ogrodzie, na zbieranie grzybów, na szydełkowanie, na robienie na drutach, na wyszywanie i na wiele, wiele, wiele jeszcze różnych zajęć: - Bo jak człowiek stawia sobie wiele zadań, to potrafi się zorganizować, żeby wszystko zrobić i jeszcze mieć czas dla siebie, dla bliskich i na odpoczynek – mówi.
Anna Rak jest bardzo oddana swojej rodzinie, z której bardzo jest dumna z męża Ireneusza – który jak mówi, jest „złotym człowiekiem”, który z nią wytrzymuje, syna Pawła, synowej Oli i wnucząt: Pauliny i Krzysztofa.
- Mój syn poszedł w ślady ojca i też znalazł sobie żonę w gminie Olsztyn – śmieje się starościna tegorocznych Dożynek.
Anna Rak wyznała, że jej wielką pasją jest jazda na rowerze. Przemierza nim całą gminę Poczesna wzdłuż i wszerz, ze szczególnym uwzględnieniem sołectwa Zawodzie!
W rozmowie przyznała, że jest bardzo zadowolona ze swojego życia, swoich decyzji, działań…- Chociaż jest jedna rzecz, której bardzo żałuję – stwierdza po chwili namysłu. – To jest, niezrobione przeze mnie, prawo jazdy…, ale przecież wszystko jeszcze przede mną!
 
STAROSTA GMINNYCH DOŻYNEK
JANUSZ MATUSIAK
Od 1981 roku mieszka w miejscowości Zawodzie, to właśnie w tym roku wziął ślub i przeprowadził się do swojej żony Krystyny. Wcześniej był mieszkańcem Huty Starej A, a jeszcze wcześniej – Sadkowa (ziemia koszalińska): - Tam, swego czasu, na północy kraju moi rodzice dostali gospodarstwo i tam się przenieśli – wspomina Janusz Matusiak. – Ale ciągnęło ich w rodzinne strony.
I w połowie lat 60-tych XX wieku zadecydowali, że przyjeżdżają do Huty Starej A. Wraz z rodzicami i rodziną pan Janusz m.in. pracował na roli. Było pole, był inwentarz… Potrafił pracować jako rolnik i w pracy tej sprawdzał się doskonale. A ponieważ rodzice mieli konie, to bardzo często pomagał też sąsiadom.
- Pracy było sporo, trzeba było tylko chcieć pracować – mówi starosta Gminnych Dożynek. – A ja chciałem. W domu się nie przelewało, więc jak zapragnąłem mieć jakieś własne pieniądze to „szedłem na zarobek”, a że pracę w rolnictwie znałem i lubiłem, to chętnie mnie przyjmowali i wszyscy byli zadowoleni.
Obecnie pan Janusz pracuje jako konserwator w Szkole Podstawowej w Nieradzie. To zgodnie z jego zainteresowaniami i zamiłowaniem. Potrafi wszystko naprawić. Zawsze lubił majsterkować, naprawiać… swoje hobby „przerobił” w zwód.
Janusz Matusiak przyznaje, że odpoczynek na kanapie, to nie dla niego. Musi być w ciągłym ruchu musi działać. A ponieważ ma wiele narzędzi i kocha naprawiać, poprawiać - to sąsiedzi często proszą go o pomoc.
Bardzo chętnie działa także na rzecz społeczności miejscowości Zawodzie. W sierpniu włączył się czynnie w przygotowania miejscowości do Gminnych Dożynek – kosi, porządkuje, pomaga w robieniu dekoracji… Jest tam, gdzie jest potrzebny i gdzie przyda się jego praca i zaangażowanie.
Przyznaje, że do tej pory jest mu bardzo bliska praca na roli, że bezpośredni kontakt z ziemią uspokaja go, a zebrane plony bardzo cieszą.
- Co prawda nie mamy już takiego pola jak dawniej – mówi. – Mam natomiast spore, przydomowe poletko, które uprawiam stosując jedynie metody  ekologiczne. Żadnych sztucznych nawozów, żadnych ulepszaczy… wszystko jak za danych czasów: zdrowo i ekologicznie. Wyhodowane – ekologiczne i naturalne -  dary ziemi, trafiają do jego kuchni oraz do kuchni najbliższych mu osób.
Janusz Matusiak jest bardzo dumny ze swojej rodziny: żony Krystyny, synów Pawła i Mariusza, synowych: Karoliny i Sylwii. Nad życie kocha swoje wnuczki: Zuzannę i Laurę.
 
Rozmowę przeprowadziła  Aneta Nawrot

fot. Waldemar Deska
 
 
 
 
 
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022
dozynki 2022