logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Kardynał Józef Glemp nie żyje

    z dnia: 2013-01-24
W środę, po długiej chorobie, w jednej z warszawskich klinik,  zmarł prymas-senior, kardynał Józef Glemp. Blisko rok temu lekarze wykryli u kardynała nowotwór złośliwy płuc. On sam, nie widział nic złego w tym, aby o stanie zdrowia informowana była opinia publiczna.  
Kardynał Józef Glemp nie żyjeKardynał Józef Glemp nie żyje

Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 roku.  W czasie wojny przymusowo pracował w niemieckim gospodarstwie rolnym. Po wyzwoleniu rozpoczął naukę w gimnazjum, a następnie podjął edukację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Po czym wstąpił do seminarium duchownego. W Rzymie studiował prawo kanoniczne i świeckie. Kardynał Glemp był osobistym sekretarzem Prymasa Tysiąclecia - kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W lipcu 1981 roku, papież Jan Paweł II mianował Józefa Glempa arcybiskupem metropolitą warszawskim, jak również arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, co wiązało się z przyznaniem mu godności prymasa Polski. Jako prymas Polski objął funkcję opiekuna duszpasterstwa Polonii.

To właśnie Józef Glemp był inicjatorem powrotu do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mającej stanowić wotum narodu polskiego za dar odzyskanej wolności oraz za Polskiego Papieża.

Jeszcze w środę po południu kardynał Kazimierz Nycz, apelował do wiernych aby modlili się o zdrowie dla prymasa-seniora. O godz. 21.30, w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie – kardynał Glemp odszedł.

Pogrzeb kardynała Józefa Glempa odbędzie się w poniedziałek.

opr. an