logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Nowe Wozy Strażackie

    z dnia: 2023-02-20
w OSP Wrzosowa oraz w OSP Bargły.
autaauta
OSP Wrzosowa wyposażona została w wóz strażacki, tzw. ciężki, ratowniczo-gaśniczy GCBA Volvo FMX 66R o mocy silnika wysokoprężnego 460 kM. Pojazd ma zbiornik wodny o pojemności  9000 l oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 900 l.
Zabudowę wykonała firma BOCAR. Nowy wóz przeznaczony jest m.in. do likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego. Koszt auta to wydatek około 1 miliona 300 tys. zł, blisko połowa kwoty na jego zakup została przekazana z budżetu Gminy Poczesna. Pozostałe środki są pozyskane z: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, budżetu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Należy podkreślić, że Jednostka OSP Wrzosowa oraz Jednostka OSP Bargły należą do systemu KSRG (Krajowy System Ratownictwa Gaśniczego) i może być dysponowana przez Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Częstochowie jak i przez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego w Katowicach w różne rejony powiatu częstochowskiego i województwa śląskiego.
            Kolejny nowy wóz trafił do Jednostki OSP Bargły. Jest to samochód GBA VOLVO FL359[S]74. Rodzaj pojazdu: samochód specjalny terenowy, typ FL44R. Jest to średni samochód specjalny pożarniczy, ratowniczo–gaśniczy z napędem 4x4.  Auto posiada zbiornik wodny o pojemności 4 tys. 150 litrów oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 415 litrów. Samochód został sfinansowany - w większości – z budżetu Gminy Poczesna, z WFOŚ i GW w Katowicach, z środków własnych OSP Bargły. Auto kosztowało ponad milion zł.
            Gminny Komendant OSP Zbigniew Strugacz, podkreśla że samochody, które pozyskane zostały dla powyższych Jednostek, to duża  zasługa m.in. Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy, Radnych z Przewodniczącą Rady Gminy Poczesna – Iwoną Chołą. Aby pozyskać środki i tym samym auta strażackie - Wójt Ujma, skutecznie zabiegał i prowadził rozmowy w różnych środowiskach.
Uroczystości związane z alokacją pojazdów są przed nam, o czym będziemy informować.
Aneta Nawrot

zam. an
 
autaauta
autaauta
auta
auta