logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Obchody święta 3-go Maja w gminie Poczesna

    z dnia: 2012-05-04
- Praktyczny wymiar patriotyzmu, to pamięć o własnej przeszłości. Wielkich zwycięstwach – takich jak Grunwald czy Wiedeń, wielkich dramatach – jak wrzesień 1939 rok i Powstanie Warszawskie.

I wielkich reformach – jak Ustawa Zasadnicza z 3-go maja 1791 roku – mówił w świetlicy w Nowej Wsi, podczas obchodów święta 3-go Maja, Krzysztof Ujma, wójt Gminy Poczesna.
Obchody święta 3-go Maja w gminie PoczesnaObchody święta 3-go Maja w gminie Poczesna

Gminne uroczystość rozpoczęły się o godzinie 11.30 w kościele parafialnym w Poczesnej. Oprócz władz gminnych, pocztów sztandarowych, przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych, zaproszonych gości, na uroczystej mszy nie zabrakło również mieszkańców.

O muzyczną oprawę zadbała, m.in., muzyczną pocześniańska orkiestra młodzieżowa pod dyrekcja Kazimierza Koska.

- W tym dniu, kiedy jest również święto Matki Boskiej Królowej Polski, dziękujemy Bogu, za dar ojczyzny – mówił podczas kazania ksiądz proboszcz. - Ale aby Polska była Polską silną i mocną,

to każdy z nas powinien robić to co robi najlepiej. Bo tylko tak można zbudować potężna

i niezależną ojczyznę.

Po uroczystej mszy wójt w towarzystwie wicewójta Andrzeja Lecha, sekretarz Renaty Smędzik

i przewodniczącej Rady Gminy Lidii Kaźmierczak, złożył pod tablicą upamiętniająca zamordowanego księdza i mieszkańców domu parafialnego kwiaty. Jeden biało-czerwony wieniec był od władz gminnych, drugi od Rady Gminy.

- 2 kwietnia 1950 r. z Niedzieli Palmowej na poniedziałek Wielkiego Tygodnia, na plebanii

w Poczesnej został zamordowany wraz z czwórką swoich współpracowników. Razem z nim uduszony został Józef Dzieży, Władysław Lompa, Władysława Szczepańska i Zofia Zielińska.

Był to początek lat pięćdziesiątych. Ideologia życia bez Boga zaczynała nabierać rozmachu. Ówczesna komunistyczna władza uruchomiła potężną machinę do walki z Kościołem. Ksiądz Tuora mógłby uniknąć śmierci. Wystarczyło, żeby wyjechał. Podjął jednak inna decyzję... - przypomniał Krzysztof Ujma.

Po uroczystościach w kościele przemaszerowano uroczyście do świetlicy w Nowej Wsi.

Tam rozpoczęła się część świecka i artystyczna przygotowana przez Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji. Przybyli na imprezę, mogli podziwiać występy zespołu folklorystycznego Wrzosowianie i zespołu Kwiaty Jesieni. Był też mini-koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Ani Dryndy z Poczesnej. Uroczystości zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie z Kół Gospodyń Wielskich z Gminy Poczesna.

an