logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Opieka nad zwierzętami w Gminie Poczesna

    z dnia: 2012-07-11
Na ostatniej – przedwakacyjnej - sesji Rady Gminy, która odbyła się w poniedziałek 25 czerwca 2012, przyjęto m.in. uchwałę w sprawie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Poczesna”.  
Opieka nad zwierzętami w Gminie PoczesnaOpieka nad zwierzętami w Gminie Poczesna

Głównym celem Programu jest zapobieganie bezdomności i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Gminy Poczesna. Ważna sprawa jest także zmniejszenie populacji bezdomnych zwierząt oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku a terenie Gminy i edukacja mieszkańców w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt jak również sposobów zapobiegania ich bezdomności.

Zgodnie z przyjęta uchwałą koordynatorem tego Programu jest Wójt Gminy Poczesna, który będzie go realizować za pośrednictwem Referatu Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Zamówień Publicznych.

W Program włączona jest także policja, której zadaniem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów o utrzymanie czystości i porządku oraz placówki oświatowe. Z kolei ich zadaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt i sposobu zapobiegania ich bezdomności.

Ustalono także, że jednym ze sposobów realizacji celów będzie poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt. Zorganizowany będzie także całodobowy dyżur lekarza weterynarii Jacka Gołczyka w gabinecie przy ul. Konopnickiej 370 w Kamienicy Polskiej.

Jeśli zaistnieje taka konieczność, to w ramach opieki nad wolno żyjącymi kotami, zostanie przeprowadzona akcja kastracji bądź sterylizacji. W razie konieczności – zwierzęta będą także dokarmiane.

Wszystkie te i pozostałe zawarte w uchwale zadania będą realizowane i finansowane z budżetu Gminy. Na ten cel zostało zabezpieczone 30 tys. złotych.

Należy także podkreślić, że w przypadku ustalenia właściciela lub opiekuna zwierzęcia bezdomnego, zagubionego, wałęsającego się czy pozostawionego bez opieki – zwraca on koszty wyłapania, transportu, utrzymania oraz zapewnienia opieki weterynaryjnej.

an

UCHWAŁA NR 161/XVIII/12