logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Poczesna dobrze zapunktowała

    z dnia: 2009-08-07
Co roku renomowany dziennik branżowy „Gazeta Prawna” przygotowuje ranking „Europejska Gmina - Europejskie Miasto”, którego celem jest prezentacja wyników uzyskanych przez wszystkie samorządy w Polsce w obszarze pozyskiwania środków unijnych. W ten sposób tworzy się wiarygodną i obiektywną listę samodzielnych jednostek administracyjnych, które potrafiły najlepiej zatroszczyć się o zdobycie funduszy na inwestycje, edukację, kulturę, czy ochronę środowiska. Warto zaznaczyć, iż „GP” opiera się na danych z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. „GP” w ocenach bierze pod uwagę wszystkie programy pomocowe, o które starają się nie tylko władze gmin bądź miast, ale również przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. W tegorocznym rankingu analitycy brali pod uwagę zarówno stare środki z unijnego budżetu, jak i te nowe za lata 2007-2013. Przyjętą podstawą oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, która obejmuje umowy podpisane do połowy kwietnia 2009 roku, w przeliczeniu na mieszkańca danej jednostki samorządowej, jeden projekt oraz 1000 mieszkańców. O ostatecznym wyniku decydował udział tych trzech uzyskanych wskaźników w proporcji 45, 45 do 10 procent.
Jak wypadła zatem Gmina Poczesna w kontekście pozostałych gmin województwa śląskiego? Wśród 167 gmin województwa bezapelacyjne pierwsze miejsce zajął Bytom. Dobrze wypadły również stosunkowo położone blisko Gminy Poczesna Herby, które w rankingu były 28 i Mstów, który zajął 39 miejsce. Następną gminą naszego powiatu z największą ilością punktów była Poczesna, która zajęła 58 miejsce. Warto też zauważyć, iż wśród blisko 2,5 tysiąca gmin w Polsce, Gmina Poczesna w rankingu uplasowała się na 292 miejscu w kraju.
Z pewnością wynik gminy na tle osiągnięć pozostałych gmin powiatu Częstochowskiego budzi dużą satysfakcję. Można przypuszczać, iż po uzyskaniu w tym roku blisko 20 mln. zł
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kanalizacji w Sobuczynie Brzezinach i Wrzosowej nasze miejsce w rankingu jeszcze się poprawi.