logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Program profilaktyki gruźlicy

    z dnia: 2024-07-18
skierowany jest do osób powyżej 18. roku życia,
profilaktyka gruzlicyprofilaktyka gruzlicy
które nie miały w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:
  • miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
  • mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).
Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez wszystkie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Gminnym Zespole Ośrodków Zdrowia w Poczesnej.
Do udziału w programie pacjent nie potrzebuje skierowania wystarczy, że zgłosi się do pielęgniarki POZ, do której złożył deklarację wyboru.
Pielęgniarka POZ przeprowadzi z pacjentem wywiad zdrowotny, wypełni ankietę, a następnie przeprowadzi edukację zdrowotną.
Jeżeli w ankiecie pacjent uzyska:
            - 10–24 punktów, to jest osobą z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania:
- pielęgniarka POZ przekaże pisemną informację o wynikach przeprowadzonej ankiety lekarzowi POZ,
- wskaże  tryb dalszego postępowania, m.in. konieczność zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej oceny stanu zdrowia;
Jeśli ktoś otrzyma od 1 do 9 punktów, to jest osobą z grupy umiarkowanego ryzyka zachorowania. Wówczas pielęgniarka POZ nie zakwalifikuje pacjenta do dalszej diagnostyki.
Pacjent kolejny raz może  wziąć udział w ankiecie po 24 miesiącach od daty ostatniego badania.
mgr piel. Elżbieta Tomala-Wróbel
specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego











zam. an