logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Rolnicy z całego Powiatu Częstochowskiego już po raz dwudziesty pierwszy świętowali Dożynki Powiatowe w Kłomnicach.

    z dnia: 2021-08-29
Dla każdego rolnika jest oczywiste, że ziemia jest świętością. Dziś 29 sierpnia 2021 roku , podczas XXI Dożynek Powiatu Częstochowskiego w Kłomnicach, dziękowaliśmy rolnikom, że mają do niej tak wielki szacunek.
Nasz wielki rodak, Święty Jan Paweł II, tak zwracał się do rolników: „Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość”. Dziś spotkaliśmy  się w Kłomnicach, by za całoroczny trud podziękować wszystkim związanym z rolnictwem i dbającym o zagospodarowanie plonów. To także - co było już dziś naszym udziałem podczas uroczystej mszy świętej - okazanie wdzięczności Boskiej Opatrzności i prośba o błogosławieństwo na przyszły rok. Święto Plonów rozpoczęła Polowa Msza Święta dziękczynna na błoniach, przy Hali Sportowej w Kłomnicach, gdzie odbyła się część oficjalna, obrzędowa i artystyczna. Gospodarze święta - Starosta Powiatu Częstochowskiego - Krzysztof Smela oraz Wójt Gminy Kłomnice - Piotr Juszczyk wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach – Jagodą Sosnowską, powitali wszystkich przybyłych na święto dziękczynienia  i radości oraz  przekazali chleb upieczony z tegorocznej mąki staroście i starościnie. Gminę Poczesna reprezentował: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma wraz z Przewodniczącą Rady Gminy - Iwoną Chołą. W tym roku swoje stoisko prezentowały Panie z KGW Słowik, które odwiedzili m.in: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Szymon Giżyński, Beata Kocik - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk - Radny Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Starosta Powiatu Częstochowskiego - Krzysztof Smela, Halina Synakiewicz - Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji. Konkursom towarzyszył bogaty program artystyczny. W programie m.in. prezentacje wieńców dożynkowych, występy KGW z terenu Powiatu, ogłoszenie wyników konkursów: Wieniec Dożynkowy, Przodujący Producent Rolny, Ekologiczna Zagroda. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół -  Duet Gajda oraz Zespół Cygański Hitano.
tekst i zdjęcia: Iwona Skorupa