logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Stop

    z dnia: 2024-03-19
wypalaniu traw.
ogienogien
Wiosna to czas, kiedy wielu ludzi decyduje się na wypalanie traw. Niestety, jest to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale również niebezpieczne i karalne!
Ochotnicza Straż Pożarna w Hucie Starej A co roku organizuje akcję "STOP WYPALANIU TRAW" na terenie Gmina Poczesna. Celem akcji jest edukacja mieszkańców na temat negatywnych skutków wypalania traw oraz promowanie bezpiecznych i ekologicznych sposobów usuwania suchej roślinności.
Zagrożenia:
???? Wypalanie traw niszczy naturalne siedliska zwierząt i roślin.
???? W płomieniach giną zwierzęta i pożyteczne owady, m.in. pszczoły.
???? Dym i spaliny wydzielane podczas wypalania traw są szkodliwe dla zdrowia ludzi, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.
???? Pożar może łatwo się rozprzestrzenić i zagrozić życiu, zdrowiu i mieniu ludzi.
???? Dym pochodzący z wypalania, powoduje ograniczoną widoczność, bardzo często jest przyczyną wypadków i kolizji na drogach, a w konsekwencji dużych strat materialnych i osobistych tragedii.
Konsekwencje:
???? Wypalanie traw jest zabronione przez ustawę o ochronie przyrody.
???? Za wypalanie traw grozi kara grzywny, aresztu lub pozbawienia wolności do 10 lat w przypadku, gdy pożar stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia.
???? Koszt jednej interwencji wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych, co rocznie, w skali kraju, daje kwoty rzędu milionów złotych. Należy także mieć na uwadze fakt, że wykorzystanie sił i środków do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków może znacznie ograniczyć dyspozycyjność i wydłużyć czas dojazdu straży pożarnej do innego zdarzenia, w którym mogą być zagrożeni ludzie lub mienie znacznej wartości .
????Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy Poczesna o zaprzestanie wypalania traw ‼️
Wspólnie dbajmy o nasze środowisko i bezpieczeństwo !
Zamiast wypalać trawy:
Skoś je i usuń z pola.
Wykorzystaj je do kompostowania.
Zostaw je na łące, aby stworzyć naturalne siedlisko dla zwierząt.
Dołącz do akcji "Stop wypalaniu traw"! Razem możemy zmienić nawyki i chronić nasze środowisko!
Pamiętajmy:
Wypalanie traw to przestępstwo!
Wypalanie traw szkodzi środowisku!
Wypalanie traw jest niebezpieczne!
Razem możemy to zmienić!
zam. an