logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Święto Niepodległości w Gminie Poczesna

    z dnia: 2012-11-14
Obchody 11 Listopada rozpoczęły się pod obeliskiem we Wrzosowej. Zakończyły się w pobliskim kościele koncertem patriotycznym.  
Święto Niepodległości w Gminie PoczesnaŚwięto Niepodległości w Gminie Poczesna

Obchody święta Niepodległości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu, a następnie krótkim przemówieniem wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy:

Szanowni Państwo

W tym tak uroczystym dniu, bardzo serdecznie chciałbym powitać:

  • duszpasterzy wraz ze współorganizatorem naszej uroczystości ks. proboszczem Zygmuntem Jurczykiem.

  • Kombatantów z panem Marianem Tomalą, prezesem Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych.,

  • Poczty Sztandarowe ze szkół, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, PSL-u

  • Pana wicestarostę powiatu Częstochowskiego – Janusza Krakowiana

  • Radę Gminy na czele z panią przewodnicząca Lidią Kaźmierczak.

  • Witam jednostki OSP z ich prezesami na czele z gminnym komendantem OSP druhem Marianem Kołodziejem

  • Koła Gospodyń Wiejskich wraz z przewodniczącymi.

  • Sołtysów.

  • Miło mi również powitać Stowarzyszenia.

  • Witam dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych oraz pedagogów. Cieszę się, że na dzisiejszą uroczystość tak licznie przybyła młodzież, mieszkańcy oraz goście i osoby zaprzyjaźnione z naszą Gminą. Jeszcze raz wszystkich niezwykle serdecznie witam.

Szanowni Państwo dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem nie tylko w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. A to dlatego, że po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywach wolnościowych Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Polska wielka, silna i wyzwolona stała się dziełem kompromisu Piłsudskiego i Dmowskiego – dwóch wielkich indywidualności.

Ale dopiero po 19 latach – to jest w kwietniu 1937 roku - dzień 11 listopada został ustanowiony - ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej polskim świętem narodowym. Artykuł 1 tej ustawy brzmiał: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Przypomnę, że wtedy to władze w Polsce sprawowali m.in. Ignacy Mościcki – prezes Rady Ministrów, Eugeniusz Kwiatkowski – minister skarbu oraz Józef Beck – minister spraw zagranicznych. A naszej Gminie – w tym historycznym roku - przewodniczył Wincenty Rycombel.

Szanowni Państwo, żyjemy w wolnej Polsce, ale w innych czasach. Nasza Gmina wciąż się zmienia. Rozwija się – również dzięki wspólne podejmowanym decyzjom! Bo porozumienie – to rozwój to lepsza przyszłość także dla Gminy, czyli dla nas wszystkich.

Pamiętamy o tradycji, ale zawsze w kontekście myślenia o przyszłości, żeby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej, godniej i bezpieczniej. Powstają nowe inwestycje. Realizujemy duże i małe zadania, ale pamiętajmy, że wszystko wymaga czasu, zrozumienia i nakładów finansowych. Tylko wspólny cel, kompromis i rozwaga pozwoli nam odnieść wspólny sukces!

Szanowni Państwo 11-ego listopada szczególnie myślimy o patriotyźmie! Tak więc niech przesłaniem Dnia Niepodległości będzie postawa patriotyczna oraz uszanowanie jednego człowieka przez drugiego.

Dziękuje za uwagę i zapraszam Państwa na dzisiejsze uroczystości Święta Niepodległości.

Następnie pod pomnikiem zostały złożone wiązanki, m.in. przez wójta, Radę Gminy, strażaków, kombatantów. Na mszę świętą przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej, wszyscy przemaszerowali do kościoła.

- W tym tak ważnym dla każdego Polaka dniu, pamiętajmy o tych, którzy oddali to co mieli najważniejsze – swoje życie. Polegli, abyśmy my mogli żyć spokojnie w wolnej Polsce – mówił podczas kazania ksiądz.

Po mszy, w kościele we Wrzosowej, odbył się krótki koncert złożony z utworów patriotycznych, przygotowany przez dyrektor Centrum Kultury w Poczesnej, Anitę Imiołek. Wystąpili: „Wrzosowianie”, „Kwiaty Jesieni” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

an