logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Szkolne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    z dnia: 2023-03-02
1 marca 2023 r. w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w naszej szkole został zorganizowany dla uczniów klas IV-VIII, pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 1939, czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita” oraz klas ósmych projekcja filmowa dotycząca Żołnierzy Wyklętych.
wykleciwykleci
Grupa Artystyczna Rekonstrukto z Lublina omówiła i zaprezentowała: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy wz 36 (szeregowy, podoficer), ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii polskiej, bezpieczne repliki broni, rekonstrukcje z udziałem publiczności, technika wojskowa, łączność i zaopatrzenie, musztra i sprzęt bojowy.
          Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o historii II wojny światowej. Mogli zapoznać się z replikami uzbrojenia i wyposażenia wojskowego i oczywiście uwiecznić to na fotografii.
          Pokaz rekonstrukcyjny stanowił wprowadzenie do trudniejszej tematyki jaką niewątpliwie jest historia Żołnierzy Wyklętych, z którą szczegółowo zostali zapoznani uczniowie klas ósmych.
W trakcie zorganizowanego dla nich pokazu filmowego, ósmoklasiści poznali historię tragicznej śmierci Witolda Pileckiego, który jest określany mianem „świętego polskiego patriotyzmu”. Walczył on w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921, w kampanii polskiej 1939 roku, a następnie aktywnie działał w polskim podziemiu niepodległościowym zarówno podczas I konspiracji w latach 1939-1944/1945 oraz w II konspiracji przypadającej na lata 1944/1945-1956. Do najbardziej heroicznych dokonań Witolda Pileckiego niewątpliwie należało zgłoszenie się „na ochotnika” do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w celu zorganizowania tam konspiracji. Ten niekwestionowany polski bohater narodowy został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. Przed śmiercią powiedział: „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać" oraz że  „Oświęcim to była igraszka” w porównaniu
z katownią Urzędu Bezpieczeństwa.
          Niezłomna i bohaterska postawa Żołnierzy Wyklętych walczących z okupacją sowiecką wzbudza dzisiaj podziw i pokazuje, że wolność nie jest dana na zawsze i że często trzeba o nią walczyć.
 
Kornel Mielczarek; fot. materiały nadesłane przez szkołę









zam. an
 
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleciwykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci
wykleci