logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Tanecznie na Litwie

    z dnia: 2012-10-04
Uczniowie Zespołu Szkół we Wrzosowej gościli w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Soleczniach na Litwie realizując projekt -  w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży 2012 - „Tanecznym krokiem do przyjaźni”.
Tanecznie na LitwieTanecznie na Litwie

Uczestnikami projektu są uczniowie Zespołu Szkół we Wrzosowej oraz Gimnazjum im J. Śniadeckiego w Solecznikach, którzy interesują się tańcem i rozwijają swoje zainteresowania taneczne w GCKIiR w Poczesnej i Centrum Kultury w Solecznikach.

W grudniu 2011 roku dyrektorzy obu szkół podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy. Projekt został tak skonstruowany, żeby stworzyć warunki  do zbudowania przyjaźni z wykorzystaniem wartości kultywowanych przez oba środowiska - pasji tanecznej. Projektodawcy wskazują na różne aspekty tańca. M.in. pokazuje on inność wynikającą z różnic kulturowych i historycznych oraz jak te bariery pokonywać.

Podczas pobytu w Solecznikach prowadzono zajęcia integracyjne „Poznajmy się”, które miały doprowadzić do wzajemnego poznania się obu środowisk w sytuacjach pozaszkolnych i nieformalnych. Uczniowie pod kierunkiem choreografów z Litwy i Polski poznali dwa tańce: polski - krakowiak i litewski-pliauskutis. Happening na placu przed budynkiem samorządu solecznickiego był zaproszeniem na koncert. Zaproszenie osobiście przyjął  mer  Rejonu Soleczniki Zdzisław Palewicz. Natomiast na ulicznej prezentacji, uczniowie zapraszali mieszkańców. Na koncercie z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkał się zespół „Wrzosowianie”, który wraz z uczniami bawił na Litwie.

Aby lepiej poznać litewski kraj, młodzież zwiedziła Wilno. Ogromne wrażenie wywołał na zwiedzających cmentarz na Rossie. Uczniowie podążali też śladami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Domeyko. Zwiedzili katedrę wileńską, byli na Placu Prezydenckim, podziwiali kościół pod wezwaniem św. Anny, którym zachwycał się Cesarz Napoleon oraz modlili się pod Ostrą Bramą.

Pod koniec października Litwini – w ramach opisanego wyżej projektu – przyjadą do Gminy Poczesna.

opr. an