logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

W wieku 70-ciu lat zmarł artysta operowy – Kazimierz Kowalski.

    z dnia: 2021-08-02
W lipcu 2012 roku mogliśmy go oklaskiwać na scenie letniej w Poczesnej.
kazimierz-kowalskikazimierz-kowalski
„W Krainie Uśmiechu” – to tytuł programu jego autorstwa, który został przedstawiony pocześniańskiej publiczności. Wraz z Kazimierzem Kowalskim wystąpili grająca na fortepianie Ewa Szpakowska oraz gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej. Artyści zaprezentowali najbardziej znane utwory, m.in., takie jak: Baron Cygański, Cyrulik Sewilski, Carmen.
Kazimierz Kowalski powiedział wówczas: - Wokół nas coraz więcej muzyki i utworów – powiedziałbym – nie najwyższych lotów. Nie twierdzę, że nie powinno jej w ogóle być, ale trzeba ludziom przybliżyć klasykę, pokazać piękno tej klasyki. Przekonać do utworów, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie, bo właśnie te utwory nie tracą na swym pięknie.
I zaznaczył, że wiele osób twierdzi, że nie lubi muzyki poważnej. A w rzeczywistości okazuje się, że jej w ogóle nie zna: - Dlatego właśnie pragniemy aby jak najwięcej osób poznało tę muzykę i odnalazło w niej piękno, które jest od zawsze, i które się nie starzeje – dodał artysta.
Kazimierz Kowalski związany był głównie z Łodzią, gdzie 30 lipca 1951 roku przyszedł na świat. Był m.in. solistą Teatru Wielkiego w Łodzi oraz przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora tej placówki.
Występował w wielu programach telewizyjnych i radiowych. W "Jedynce" prowadził m.in. "Muzykę Nocą".
Zmarł 1 sierpnia 2021 roku w swoim rodzinnym mieście.
Aneta Nawrot