logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Warsztaty literackie z Katarzyną Enerlich

    z dnia: 2021-06-22
21 czerwca 2021 gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Poczesnej była pochodzącą z Mrągowa powieściopisarka i poetka, bez reszty zakochana w ziemi mazurskiej - Katarzyna Enerlich - ambasadorką Mazur.
Tam żyje, tworzy, czerpie inspiracje z: historii, opowieści, przyrody. Napisała kilkanaście książek, w tym serię Prowincji.
Podczas warsztatów swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Poczesna - Krzysztof Ujma, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji - Halina Synakiewicz, Radna obwodu Wrzosowa - Danuta Woźniakowska, Prezes Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poczesnej - Regina Krzyczmonik, pracownicy biblioteki oraz GCKIiR w Poczesnej, czytelnicy.
Katarzyna Enerlich w dzieciństwie zaplanowała, że zostanie dziennikarką, a potem napisze książkę. To pierwsze udało się znacznie wcześniej, bo zadebiutowała w wieku 12 lat artykułem o swoim rodzinnym Mrągowie, opublikowanym na łamach "Płomyka". Drugie marzenie, to o własnej książce, właśnie nieustannie realizuje.
W swoich książkach pokazuje cichy świat prowincji - historię  i dzień dzisiejszy Mazur, który może być naprawdę dobrym miejscem do życia. Jest autorką m.in. takich powieści jak „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu", „Kwiat Diabelskiej Góry”, „Oplątani Mazurami”. Napisała 21 książek. Pisanie sprawia jej przyjemność, pomysły czerpie z otaczającego ją życia. W książkach przedstawia prawdziwe miejsca, autentycznych ludzi, do których dodaje nutkę fantazji. „Bo czasem w życiu człowieka musi wydarzyć się coś naprawdę trudnego i dramatycznego, by to co było w życiu sztuczne i nieprawdziwe, ustąpiło miejsca prawdziwemu życiu….” Katarzyna Enerlich "Kwiat Diabelskiej Góry".
Rozmiłowana w prowincji pisarka pochodząca z Mrągowa okazała się uroczą, serdeczną i ciepłą osobą. Wiary w to, że w marzeniach Wszechświat potajemnie sprzyja, uczy się od Paula Coelho. Widzenia magii w małych miasteczkach – od Bruno Schulza i Marca Chagalla. Pewności, że warto przenikać w głąb dni – od Rainera Marii Rilkego. Zbudowała dom, teraz pisze książki, wiodąc wiejskie życie „na dwa psy i kota”…/źródło: Wyd. MG/. W barwny  i porywający sposób opowiadała o swoich życiowych losach zanim wstąpiła na drogę pisarstwa, oraz o swoim zapale do wykonywanego zawodu - a może raczej powołania, o swojej twórczości  i o spotkaniach ze zwykłymi ludźmi noszącymi w sobie wiele niezwykłych i ciekawych historii. Oprócz pisania książek tworzy naturalne kosmetyki i ćwiczy jogę. Jest propagatorką zdrowego stylu życia, wiedzionego w harmonii z naturą. 
Podczas dzisiejszych warsztatów były indywidualne rozmowy, wspólne zdjęcia  i autografy, które z radością rozdawała pisarka. Składamy serdeczne podziękowania dla Marty Staniec, Ewy Matysiak - Pietranowicz za pomoc w organizacji spotkania. Spotkanie było sposobnością do zakupienia książki z osobistą dedykacją autorki.
Iwona Skorupa
zdjęcia: Grzegorz Leonarcik