logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

WIEDZA I ŚWIADOMOŚĆ W WALCE Z UZALEŻNIENIAMI

    z dnia: 2021-06-17
- z takim przeświadczeniem Gmina Poczesna podejmuje systematycznie działania, by pozbyć się nałogu i uzależnienia.
alkoholalkohol
15 czerwca 2021 roku  m.in. samorządowcy, radni,  nauczyciele, dyrektorzy szkół, członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego, członkowie Gminnej Komisji  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poczesnej, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pedagodzy   byli  uczestnikami  konferencji  na temat: „Alkoholizm, narkomania jako jedne z problemów uzależnień. Praca z osobami uzależnionymi i ich rodziną”.      
Uzależnienie jest granicą, gdzie czynność,  sprzyjająca przyjemności  staje się przymusem! Początkiem każdego uzależnienia jest odczuwana „przyjemność”  i satysfakcja. Odczuwanie „przyjemności”  związane jest najczęściej  z  nagrodą.
Wykładnikiem czy „przyjemność”  staje się już „nagrodą” - jest złożonym równaniem. Tolerancja jest potrzebą przyjmowania coraz większych ilości danej substancji by utrzymać efekt euforyzujący.  Odstawienie wywołują kaskadę reakcji prowadzącej do nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych. Istnieją dokładnie określone kryteria uzależnień od substancji psychoaktywnych i uzależnień behawioralnych, a obejmują one następujące objawy:
  • pragnienie bądź poczucie przymusu realizacji działania,
  • upośledzenie kontroli nad zachowaniem związanym z uzależnieniem,
  • negatywne konsekwencje społeczne,
  • zaniechanie innych przyjemności,
  • poświęcanie znacznej ilości czasu na podejmowanie działań związanych z uzależnieniem,
  • dyskomfort związany z zaniechaniem zachowań.
Na rozwinięcie się uzależnienia wpływa wiele czynników; brak poczucia wartości, lęk przed przyszłością, naśladowanie innych, samotność, niepowodzenia osobiste , zawodowe, tragedie rodzinne…
 Dzieci i młodzież mają większą skłonność do uzależniania się.  Stąd skłonność do powtarzania czynności „przyjemnych” to  prosta droga do uzależnienia.
 Czynnikami sprzyjającymi uzależnieniom są także predyspozycje genetyczne  oraz pewne typy osobowości (osobowość z pogranicza, osobowość lękliwa). W wypadku młodzieży istotna jest też presja rówieśnicza i konflikty z rodzicami.
Przed uzależnieniami można się uchronić, a głównie polega to na samozaparciu i wyznaczeniu odpowiedniej dla siebie  granicy. Ważne jest też uświadomienie sobie problemu i zgłoszenie się po odpowiednią pomoc do psychologa,  lekarza psychiatry, instytucji które świadczą pomoc w tym zakresie. Pamiętajmy nie jesteśmy SAMI.  Pomocne może być też w sposób bardzo prosty unikanie używania określonych substancji, a wiedza i świadomość zagrożeń jest narzędziem do walki z uzależnieniem. Substancje o największym potencjale uzależniającym to: alkohol, marihuana, amfetamina, kokaina, LSD, grzyby halucynogenne, opiaty, środki wziewne, leki, dopalacze.
Jak ważna jest w tym momencie wiedza i  świadomość?
 Wspólnym rdzeniem dla leczenia wszystkich uzależnień jest psychoterapia prowadzona przez wykwalifikowanego psychologa lub lekarza psychiatrę. Istnieją też pewne leki ułatwiające walkę z uzależnieniem, które mogą być przepisywane przez lekarza. Osoby uzależnionej nie da się zmusić do leczenia. Wyjątkiem może być uzależnienie od alkoholu utrudniające funkcjonowanie współmieszkańców. Wtedy rodzina może wypełnić wniosek do sądu (który po pozytywnym rozpatrzeniu może skierować osobę uzależnioną na odwyk), gminnego ośrodka pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Pamiętajmy ; Niezależnie od substancji czy czynności, leczenie uzależnienia jest długotrwałym procesem!
Osobę uzależnioną należy wspierać w tym trudnym procesie i zapewniać jej akceptację społeczną. Pomagajmy! Gmina Poczesna - Pomaga poprzez pracę  :  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Poczesnej, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Zespól Interdyscyplinarny w Poczesnej , działalność  Punktu  Konsultacyjnego w świetlicy we  Wrzosowej, współpracę  Gminy Poczesna z lekarzami, Policją, placówkami terapeutycznymi, jednostkami organizacyjnymi, pomocniczymi, stowarzyszeniami.  Realizujemy  cele Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które są określone w Narodowym Programie Zdrowia. 
Nieustannie – wspierani we wszystkich inicjatywach przez Wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmę - promujemy za pomocą gminnych akcji hasła STOP UZALEŻNIENIOM,  ZDROWIE W TWOICH RĘKACH, racjonalne spędzenie wolnego czasu – wolnego od nałogów, a pomagają nam w tym wykonane inwestycje np.: obiekty sportowe, rekreacyjne na terenie całej gminy, wydarzenia kulturalno- sportowe, położenie Gminy Poczesna u stóp niepowtarzalnych zakątków;   lasów, meander  rzeki Warta, hałd pokopalnianych, terenu typowego  dla  jury krakowsko-częstochowskiej,   zabytków sakralnych, natury rozśpiewanej i odbijającej się w promieniach słońca, obszaru  mającego  znaczenie dla Wspólnoty Europejskiej – Natura 200. Zapraszamy do odkrywania na nowo swojej małej ojczyzny Gminy Poczesna.
 
Renata Smędzik, fot. Aneta Nawrot




zam. an
 
 
alkoholalkohol
alkoholalkohol
alkoholalkohol
alkoholalkohol
alkoholalkohol
alkohol
alkohol
alkohol
alkohol
alkohol