logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

Z inspiracji Jurą...

    z dnia: 2022-10-01
W piątek, 30 września 2022 roku w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej miał miejsce wernisaż wystawy Sławomira Jodłowskiego „Jura – obszary transgeniczne”, który zainaugurował cykl tegorocznych - bardzo szczególnych, bo związanych z Gminą Poczesna wydarzeń kulturalnych. Dzisiejszego wieczoru połączyła nas nie tylko chęć zobaczenia fotografii i poznawania jej tajników, ale przede wszystkim miłość do sztuki i szczególny rodzaj wrażliwości.
jodlowskijodlowski
Swoją obecnością zaszczycili nas: Krzysztof Ujma - Wójt Gminy Poczesna, Małgorzata Majer - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, dr Juliusz Sętowski - kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, Robert Kępa - zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, Halina Synakiewicz - Radna Nowa Wieś, Anna Rak – sołtys Zawodzie, Jadwiga Strąk – sołtys Kolonia Poczesna, Agnieszka Pidzik – sołtys Huta Stara A, Damian Purgal – sołtys Michałów, artyści i przyjaciele. Cześć artystyczną wykonali: Maria Pietrzak oraz Jakub Wójcik, którzy zaprezentowali trzy utwory przygotowane pod kierunkiem Doroty Szumery - instruktora GCKIiR.
Sławomir Jodłowski -mieszkaniec Gminy Poczesna, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa, współpracuje z TVP jako operator obrazu filmowego, twórca i animator kultury w dziedzinie upowszechniania fotografii. Od ponad trzydziestu lat prowadzi działania promujące fotografie jako wartość kulturotwórczą polegająca na organizacji plenerów, warsztatów, szkoleń i spotkań z artystamifotografikami. Jest kuratorem Galerii ARTFOTO działającej przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W Galerii prezentuje fotografię polską i zagraniczną, promuje zarówno twórców znanych jak i rozpoczynających karierę artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem środowiska fotograficznego regionu śląskiego. Ekspozycje w Galerii ARTFOTO przybliżają i promują najnowsze trendy w sztuce nawiązujące do wykorzystania najnowszych technologii w rejestracji obrazu. Preferuje cyfrowy aspekt sztuki związany z filozofią digitalizacji działań twórczych. W sumie zorganizował ponad 300 wystaw fotograficznych. Pomysłodawca kolejnej nowej galerii fotografii FOTOPOBUDKA w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Jest pomysłodawcą i komisarzem najstarszego i największego w Polsce Międzynarodowego Konkursu Fotografii Cyfrowej CYBERFOTO. Jest współzałożycielem Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa, którego celem jest popieranie działalności twórczej w dziedzinie fotografii wymiana informacji oraz dyskusja dotycząca spraw artystycznych i technicznych fotografii. Współpracuje z wieloma fotografikami i Galeriami zagranicznymi co owocuje międzynarodową wymianą fotograficzną integrującą europejską fotografie. Jest absolwentem Wyższego Studium Fotografii ZPAF w Warszawie. Jako członek Związku Polskich Artystów Fotografików jest aktywnym twórcą, posiada na swym koncie kilka wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Publikował artykuły w prasie fotograficznej polskiej i zagranicznej : m.in. FOTO i POZYTYW. Reprezentował województwo śląskie na wystawie fotografii „Obecna Nieobecność” w Mediolanie. Laureat odznaki Zasłużony Działacz Kultury przyznanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat nagrody Związku Polskich Artystów Fotografików za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury /2013 r./Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie upowszechniania kultury. Laureat stypendium artystycznego przyznanego przez Marszałka województwa śląskiego. Autor albumu fotograficznego JURAJSKIE FOTOKLIMATY. Laureat srebrnego medalu za fotograficzną twórczość, przyznanego przez Kapitule Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej /2020 r./ „Fotografia jest dla mnie rodzajem marzenia sennego, które za wszelką cenę chce udawać rzeczywistość, w istocie będąc tylko rodzajem jej transformacji. Wprowadzając do fotografii elementy mentalne, uwalniając jednocześnie imaginację pragnę zasugerować tzw. „psychiczną perspektywę widzenia świata” ,która jest jakby poetyką nadrzeczywistości.
Dzisiejszy wernisaż fotografii był dla twórcy pragnieniem wyrażania siebie za pomocą obrazu oraz podzielenia się tym z innymi.
Serdecznie dziękujemy Sławomirowi Jodłowskiemu za udostępnienie prac na wystawę fotografii „ Jura – obszary transgeniczne” jedocześnie życząc, aby dalej organizowane wystawy, wernisaże, plenery nie tylko kształciły i poszerzały horyzonty, ale zbliżały ludzi w czasie i przestrzeni.
Każdy z artystów jest innym człowiekiem. Ma inną historię, inny styl fotografowania. Ale wszystkich artystów łączy jedno - chcą pokazać wszystkim kim są i sprawić, aby inni ludzie wzruszyli się i zobaczyli świat takim, jakim oni go widzą. Dziękujemy.
Iwona Skorupa, Sławomir Jodłowski
fot. Beata Kaszyca, Iwona Skorupa





zam. an
 
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowskijodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski
jodlowski