logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa

    z dnia: 2024-01-15
Zapraszamy Państwa do obejrzenia videoblogu. Dorota Czech, mieszkanka gminy Poczesna opowiada o historii kapliczki w Nowej Wsi.

 Materiał jest częścią serii videoblogów pn. REGI-ON-LINE realizowanych w etnograficznym projekcie badawczym „Ziemia częstochowska – obrzędowość doroczna oraz tradycyjna zabudowa” Instytutu im. Wojciecha Korfantego.  Projekt realizowany  był od 2022 roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przypomnijmy, że w połowie lipca 2023 roku gmina Poczesna otrzymała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków  dofinansowanie w wysokości 784 tys. na renowację trzech zabytkowych budowli znajdujących się na terenie naszej gminy. Zgodnie z przedstawionymi promesami; przekazanych zostanie po 147 tys. zł na renowację dwóch kapliczek: jednej w m. Poczesna, drugiej w m. Nowa Wieś. Natomiast kwota 490 tys. zł zostanie przekazana na dofinansowanie odnowienia budynku stacyjnego dawnej kasy biletowej w Korwinowie. Na pewno otrzymane dofinansowanie przyczyni się do jeszcze lepszego rozwoju Gminy Poczesna.
Iwona Skorupa