Zmiany w meldunkach
z dnia: 2013-05-13Wszystkie te czynności wykonamy w jednym urzędzie, w którym dokonujemy zameldowania (bez przedkładania zaświadczenia o wymeldowaniu).
Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Odstąpiono od konieczności zgłaszania przy zameldowaniu informacji o wykształceniu i obowiązku wojskowym oraz przedkładania książeczki wojskowej. Zniesiono również sankcje karne dla obywateli polskich czy obywateli UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego – dotychczas groziła za to kara grzywny.
Od 1 stycznia 2013 wydłużono też termin na zgłoszenie meldunku. Na meldunek (zarówno na pobyt stały, jak i czasowy) będziemy mieli teraz 30 dni (dotychczas termin zgłoszenia meldunku wynosił 4 dni). Formalności meldunkowych nie trzeba będzie też dokonać osobiście, wystarczy, że w urzędzie pojawi się ustanowiony pełnomocnik.
Zniknął również obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nieprzekraczający 3 miesięcy. Zrezygnowano z obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Złagodzono procedury, związane z wyjazdem za granicę. Obecnie, w biurze ewidencji ludności należy zgłosić wyjazd za granicę na dłużej niż 6 miesięcy (dotychczas trzeba było zgłosić wyjazd dłuższy 3 miesiące).
Szczegółowych informacji w sprawach meldunkowych udziela pracownik ewidencji ludności Referatu Spraw Społeczno-Obywatelskich Urzędu Gminy Poczesna, ul. Wolności 2, pok. nr 39
tel.: 34/ 32-74-166 w.40
Co powinieneś wiedzieć (zmiany od 1 stycznia 2013 r.) ?
-
Wydłużył się termin na zgłoszenie meldunku - teraz to aż 30 dni.
-
Nie musisz meldować się na pobyt czasowy nie przekraczający 3 miesięcy (obywatele polscy i UE).
-
Wyjeżdżając za granicę zgłaszasz pobyt, gdy wyjeżdżasz na dłużej niż 6 miesięcy.
-
Nie musisz się meldować na wakacjach.
-
Przy meldowaniu się nie jest wymagana książeczka wojskowa.
-
Nie musisz podawać informacji o swoim wykształceniu.
-
Formalności meldunkowe w urzędzie może za Ciebie dopełnić ustanowiony pełnomocnik.
-
Nie zapłacisz kary za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.
opr. rk