logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013”!

    z dnia: 2013-09-20
Pod takim hasłem rusza tegoroczna, akcja „Sprzątanie Świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia.
 „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013”!   „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2013”!

Jubileusz akcji „Sprzątania świata” prowokuje do refleksji, czy było warto, czy rzeczywiście działania uczestników akcji coś zmieniły w Polsce, czy podejmowane działania miały i mają jakikolwiek sens. I wtedy z pomocą przychodzą słowa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, inicjatorki akcji w Polsce i założycielki Fundacji Nasza Ziemia:
„Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku, do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas.” 
Jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa codziennych wyborów każdego z nas i każdy z nas może w codziennym swoim funkcjonowaniu trochę ulżyć środowisku. Kolejna akcja „Sprzątanie świata” to pretekst do tego, żeby każdego dnia, na nowo, odpowiedzialnie korzystać ze środowiska. Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie zadziała, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej. Niemal każda nasza aktywność wiąże się z powstawaniem odpadów. Ale zawsze możemy próbować postępować w taki sposób, aby było ich jak najmniej a te, które już powstały prawidłowo zagospodarowywać, czyli segregować.  Koordynatorem akcji w Szkole Podstawowej w Poczesnej jest nauczyciel przyrody pani Maria Kosińska.  W dniu 20 września 2013r. uczniowie klas IV – VI sprzątali najbliższą okolicę: teren wokół szkoły, ulice: Szkolną, Botaniczną, Różaną, Wiśniową, Sportową i Księżycową w Koloni Poczesnej.  Każdy uczeń wie, że podczas sprzątania należy: 
założyć odpowiedni strój,
pracować w rękawiczkach,
przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.  W rękawiczki oraz w worki na śmieci zaopatrzył szkołę Urząd Gminy w Poczesnej. W czasie akcji uczniowie i nauczyciele zaobserwowali, że prowadzona gospodarka odpadami komunalnymi w naszej miejscowości przynosi efekty.  Mieszkańcy dbają o porządek wokół swoich posesji i segregują odpady. Cieszymy się, ponieważ ilość śmieci z roku na rok maleje.

Koordynator akcji Maria Kosińska.

Cześć szkół z terenu gminy Poczesna również sprzątała w piątek, pozostałe ruszą w przyszłym tygodniu.