logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

„Był taki wrzesień .................”

    z dnia: 2009-09-23
Pod takim hasłem 18 września 2009 r. w Zespole Szkół w Hucie Starej B miały miejsce gminne obchody 70 rocznicy napaści hitlerowskiej na Polskę , których organizatorem był Wójt Gminy Poczesna – mgr inż. Krzysztof Ujma. U osób, które przeżyły koszmar wojny, rodzą się w związku z tą rocznicą bolesne wspomnienia o czasach przemocy i terroru, bezprawia i bezsilności, wspomnienia utraconych bliskich oraz zagłady Ojczyzny. Liczne rany u wielu Polaków nie zagoiły się do dzisiaj.
„Był taki wrzesień .................”„Był taki wrzesień .................”
Żaden naród tak długo i tak dotkliwie nie znosił niemieckiej okupacji jak Polacy. Zarówno okrucieństwo hitlerowców jak i przejawy terroru radzieckiego okupanta przysporzyły społeczeństwu polskiemu wiele cierpień, tragedii i łez.
Przedstawione przez uczniów widowisko historyczno-literackie, wzbogacone scenografią wojenno-okupacyjną, ujmującymi pieśniami i melodiami, pozwoliło przybliżyć uczestnikom uroczystości minione wydarzenia – lata grozy, okrucieństwa, walki o godność i człowieczeństwo. Przedstawienie przyczyniło się do głębokich refleksji nad tak ważnymi, ponadczasowymi wartościami jakimi są „życie” i „pokój”. Przejmująca gra młodych aktorów oraz śpiew szkolnych solistów uświadomiły, że przeżycia wojny wryły się w pamięć i serca ludzi, przypomniały o zbrodniach, z których jeszcze tak wiele nie zostało osądzonych.
Uroczystość była okazją do spotkania przedstawicieli różnych pokoleń i środowisk. Wśród osób zaproszonych, które zaszczyciły spotkanie swą obecnością, byli przedstawiciele : samorządu terytorialnego, Urzędu Gminy, środowiska kombatanckiego, placówek oświatowych z terenu naszej gminy. Najliczniejszą grupę przybyłą na uroczystość stanowiły delegacje uczniów ze wszystkich szkół.
Wymownym podsumowaniem tego historycznego spotkania było wystąpienie Wójta Gminy Poczesna oraz przedstawiciela kombatantów Pana Ireneusza Cuglewskiego, który wzruszająco przybliżył własne przeżycia z lat okupacji oraz wyraził troskę o to, aby młode pokolenia zdobyły i zachowały właściwe rozumienie wojny oraz dążyły do budowania porządku opartego o pokój między narodami.
Uroczystość była hołdem złożonym ofiarom wojny, poległym na polu walki i zamordowanym – w obozach i podczas egzekucji, zagłodzonym, zakatowanym, tym, którzy ratowali ludność żydowską oraz bronili polskości, wreszcie tym, którzy walczyli o honor i godność ludzką. Spotkanie przypomniało, że o 1 września 1939 r. nie wolno zapomnieć, aby nigdy więcej historia nie powtórzyła się, a każde pokolenie powinno pielęgnować nadzieję na pojednanie i pokój między narodami, abyśmy mogli powiedzieć ; „Lżej nam będzie umierać, bo wybaczyliśmy”.