logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

SŁOWIK- Gmina Poczesna

    z dnia: 2009-10-21
SŁOWIK- Gmina Poczesna SŁOWIK- Gmina Poczesna
– III miejsce w kategorii
– najpiękniejsza wieś województwa śląskiego.
Słowiczanie zadbali o to, by ich wieś była jedną z najpiękniejszych
w Województwie Śląskim.
Kiedy Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs „ Piękna wieś województwa śląskiego” w roku 2009 radni sołectwa Słowik- Korwinów i Wójt Gminy Poczesna zdecydowali do niego przystąpić.
„Uważaliśmy, że Słowik, jego położenie, historia, klimat, tradycje i inne walory zasługują na to, aby naszą wieś pokazać innym. „
Opracowany został plan działania, praca została podzielona. Samorządowcy lokalni oraz organizacje miejscowe, tj. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych ,,FENIKS” oraz Ochotnicza Straż Pożarna wiedzieli, co do nich należy i co trzeba zrobić.- mówią radni Iwona Choła i Adam Morzyk.
Pomocny był Wójt Gminy Poczesna K. Ujma, który poświęcił na tę okoliczność niezliczoną liczbę godzin swego cennego czasu, udzielił profesjonalnego wsparcia, również finansowego. Celem Wójta jest rozwój wsi m.in. poprzez pobudzanie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Wójt promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmocnieniem poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców Gminy Poczesna.
O wyborze najlepszych rozwiązań decydowała komisja, która wizytowała gminy i gospodarstwa.
26 sierpnia 2009 roku do Słowika przybyła Komisja z Urzędu Marszałkowskiego, by dokonać posumowania i oceny w ramach Konkursu.
Zwiedziła wszystkie zakątki Słowika, wizytowała placówki kulturalno-oświatowe. Podziwiała ukształtowanie terenu, krajobrazy widokowe. Zapoznała się z dorobkiem wszystkich organizacji działających na terenie sołectwa Słowik. Odbyła się również prezentacja OSP, Stowarzyszenia „FENIKS”, świetlicy środowiskowej, szkoły, historii i tradycji. Dodać też należy, że czystość i porządek był widoczny przy każdej posesji oraz placówkach kulturalno-oświatowych i handlowych.
„Zrobiliśmy, co w naszej mocy i potem przyszło nam czekać na efekty naszych zmagań” – mówi Adam Morzyk.
Przy ocenie Komisja brała pod uwagę zaangażowanie lokalnej społeczności w działaniach na rzecz wsi, sposoby współdziałania Samorządu ze wszystkimi organizacjami i mieszkańcami oraz umiejętności prezentacji wsi i jej osiągnięć przed komisją konkursową.
„Widocznie nasze działania i zrealizowane założenia są trafne, skoro tak nas wysoko oceniono na tle innych miejscowości, które także brały udział w tej edycji konkursu”- mówi Iwona Choła.
Wójt Gminy Poczesna- „ Cieszymy się, że mogliśmy zaistnieć w Województwie Śląskim. To osiągnięcie , drodzy mieszkańcy Gminy Poczesna, Sołectwa Słowik to nasz wspólny sukces , bo to przecież Wy odpowiedzieliście na mój Apel.

To osiągniecie nie osłabi naszej aktywności społecznej, lecz bardziej nas motywuje do pracy w następnych latach, bo przecież wszyscy wiemy, że:
  • piękna wieś to my,
  • czysta wieś to my,
  • zintegrowana wieś to też my,
  • a zatem wszystko zależy od Nas. – mówią Iwona Choła i Adam Morzyk
O laury można było rywalizować w czterech kategoriach. W tegorocznej edycji konkursu wystartowały 33 gminy.
Słowik zajął III miejsce w kategorii najpiękniejsza wieś w Województwie Śląskim.