logo facebook
Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania - przeczytaj naszą politykę prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności. AKCEPTUJĘ
Zdjęcia z Gminy Poczesna
Herb Gminy Poczesna
 

83-cia rocznica

    z dnia: 2022-09-01
wybuchu II Wojny Światowej. 1 września 1939 roku, wojska niemieckie bez wypowiedzenia Polsce wojny, przekroczyły granicę naszego kraju. Pierwsze niemieckie bomby, tuż przed świtem o godz. 4.35 spadły na Wieluń, a 10 minut później niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej – zostało zaatakowane Westerplatte. Tak rozpoczęła się II Wojna Światowa, która trwała przez ponad 5 lat.
Działania wojenne rozszerzyły się na całą Europę, a potem na świat. Historycy oceniają, że była to największa wojna. Wojna, w której Polska została zaatakowana z obu stron – od zachodu przez Niemców, a 17 września – od wschodu przez Sowietów.
W trwającej ponad 5 lat wojnie ofiary ponieśli nie tylko żołnierze, ale także ludność cywilna włączająca się m.in. w konspirację czy schwytana w łapankach i wywożona do zbudowanych przez Niemców obozach koncentracyjnych.
            Tym wszystkim ludziom, którzy ponieśli największe ofiary, możemy dzisiaj podziękować za to, że żyjemy w pokoju, który niestety nie jest dany raz na zawsze.
Chwała Bohaterom!. Pamiętamy!.
opr. an